Sosyal Profilleri Kullanarak Kaliteli Linkler Elde Etmenin 5 Yolu

Sosyal Profilleri Kullanarak Kaliteli Linkler Elde Etmenin 5 Yolu

Sosyal Profilleri Kullanarak Kaliteli Linkler Elde Etmenin 5 Yolu

Çevrimiçi ortamda yer alan bir firma veya kişisel profilin kullanılması yoluyla link elde etmek zorlayıcı bir iştir. Bazı insanlar bunun istenmeyen linkler kapsamına girebileceğini veya yanlış yönlendirme olabileceğini düşünmektedir. Özellikle link elde etmek adına oluşturulmuş profiller söz konusu olduğunda bu durum geçerli olabilmektedir.

Bu tür yanlış yönlendirici pazarlama çalışmaları olsa bile profillerin kullanılma amacına sadık kalındığı sürece daha farklı adımlar atabilmek mümkün olacaktır. Ortalıkta yanlış yönlendirici çalışmaların olması geçerli yöntemlerin kullanılmasını etkileyecek bir unsur olarak görülmemelidir.

Gerçek profillere sahip olarak bilgilerinizi paylaşarak insanların sizi çevrimiçi ortamda bulabilmelerine yardımcı olabilirsiniz. Önemli sosyal ağlarda profillere sahip olmak ve sitenizi hedef kitleye buradan ulaştırmak sadece görünürlük için değil aynı zamanda ağınızın genişlemesi ve sunduğunuz içeriklere daha fazla link edilmesi için değerlidir. Aşağıdaki yöntemleri kullanarak sahip olduğunuz sosyal profiller aracılığıyla kaliteli linkler elde etmeyi başarabilirsiniz.

1. Yönetici Profiliyle Ulaşarak Cevap Oranlarını İyileştirmek

Gerçek bir kişiyle yapılacak olan bağlantılar, firma profiliyle yapılacak olan bağlantılardan çok daha fazla etkileşim ve olumlu sonuç sunmaktadır. Her ne kadar çevrimiçi kullanıcılar sosyal ağlarda markalardan gelecek mesajları ve talepleri engelleyebilme bilgisine sahip olsalar bile bunu anlayışla karşılamak gerekmektedir. Çünkü çok fazla firma kullanıcılara ürün satmaya veya onları paylaşım yapmaya yönlendirmektedir.

Kişisel bağlantılar ise biraz farklıdır. Bir ağ oluşturup bireysel bazda içerik paylaşılmasını sağlamak etkili bir yöntemdir. Ancak bu yöntemin işlemesini sağlamak için ilk olarak ilişkileri geliştirmek gerekmektedir.

Şimdi Okumalısın!  Negatif SEO Çalışmalarına Karşı Koyabilmenin 7 Yolu

Bazı dijital pazarlama ekipleri firma yöneticilerinin kişisel hesaplarına girerek bağlantılar ekleyip iletişimde olan mevcut kişilerle ilişkileri geliştirmeye çalışmaktadırlar. Bu yöntem yöneticilerin sektörde yer alan diğer kişiler tarafından bilinmesini ve bununla birlikte pek çok kişinin oluşturulan içerikleri paylaşmasını ve tanıtmasını sağlamaktadır.

Buna rağmen söz konusu yöntem sosyal ağda oldukça kullanışlı bir yöntem gibi gözükse bile çeşitli dezavantajları bulunmaktadır. Hesabı kullanılan ilgili yönetici bağlantı kurulan insanlara neler söylendiğini bilmez ve ilişkiyi zedeleyici tavırlarda bulunursa ilişki kuran kişilerle bir güven problemi ortaya çıkacaktır. Dijital pazarlama ekibi yöneticiye sosyal medya konusunda yardımcı olmayı sürdürürse söz konusu süreç çok daha sağlıklı bir biçimde ilerleyecektir.

2. Çeşitli İlişkiler Oluşturmak İçin Forum Profillerinin Kullanılması

İnsanların büyük bir kısmı temel düzeyde olmak kaydıyla sosyal ağları kullanmaktadırlar. Bu temel düzey kullanım yoğun olarak LinkedIn ve Facebook ile sınırlıdır. Ancak niş olması kaydıyla etrafta çok daha iyi ve kaliteli sosyal ağlar ve forumlar yer almaktadır. Sektöre yönelik olabilecek olan bu ağlardan faydalanmayı düşünmek iyi bir fikirdir.

Bu sosyal ağları bulup buralarda aktif olmak gerekmektedir. Buralarda çok derin sorular ve tartışmalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sayede güven oluşturabilir ve diğerlerinin sunduğunuz içeriklere ilgi duymalarını sağlayabilirsiniz. Buna verilebilecek en ideal örnek Reddit ve Github gibi yerlerdir. Söz konusu yerler yüksek teknik forumlar olduğu için burada istenmeyen türden kampanyalar düzenlemeye çalışmak çok doğru olmayacaktır.

Yüksek teknik forumlara dahil olduğunuz zaman buradaki topluluk ile etkileşim kurmaya çalışmalısınız. Sorulara cevap vermelisin, profil ayarlarınızı yapmalısınız ve sahip olduğunuz içerikleri paylaşmak için çeşitli fırsatları değerlendirmeye çalışmalısınız. İçerikleri paylaşırken diğer kullanıcılara kullanışlı geleceğinden emin olmalısınız. Aksi taktirde sizi sadece reklam yapmaya çalışan biri olarak görecekler ve size güvenmeyi tercih etmeyeceklerdir.

Şimdi Okumalısın!  Küçük Bir Site Nasıl Tanıtılır: İçerik, Sosyal & Link Oluşturma

3. LinkedIn’ı Kullanarak İçerikleri Doğru Kişilere Ulaştırmak

Eğer mümkünse yöneticilerden rica ederek oluşturulan içerikleri kendi kişisel sosyal medya profillerinde paylaşmalarını sağlamalısınız. LinkedIn bunun için son derece iyi bir platformdur. Yöneticilerin kendi profilleri vardır ve ihtiyaç duyduklarında içerikleri paylaşmaya çalışmaktadırlar.

Yöneticilerin çok daha fazla kişisel krediye sahip olmaları paylaştıkları içeriklerin firma profillerine göre çok daha fazla dikkate alınmasına yardımcı olmaktadır. Yönetici profilleri içerikler için kefil olabilen hesaplardır. Bu durum onların çok daha güvenilir olmalarını sağlamaktadır.

Mümkün olduğu sürece yöneticilerden ricada bulunarak ilgili içerik için görüşlerini paylaşmalarını istemelisiniz. Kullanıcılar yüksek profile sahip insanların veya kanaat önderlerinin fikirlerini fazlasıyla merak ederler. İçerik paylaşımlarına bu tür bir kişisel dokunuş gerçekleştirmek onların duyacağı ilgiyi yükseltecektir.

4. Otorite Sahibi Kişilerin Sosyal Profillerini Kullanmak

LinkedIn kişisel kredi oluşturmak ve içerik paylaşmak için mükemmel bir alandır. Ancak buna ek olarak Twitter, forumlar ve Facebook gibi alanları kullanarak oluşturduğunuz içeriğe duyulan ilgiliyi güçlendirmeye çalışmalısınız.

Twitter ve Instagram gibi yerlerde sektörünüzde yer alan insanları takip etmeye çalışmalısınız. Size geri takip yaparlarsa şansınız yaver gitmiş demektir. Bu tür kişilerle ilişki oluşturmak için en iyi yöntem organik olarak dikkat etmeye çalışmak ve bu sayede bir ilişkinin gelişmesini sağlamaktır.

Birini takip ettikten sonra onların paylaşmış olduğu son tweet’lerden birisinden veya paylaşmış oldukları yazılardan bahsetmelisiniz. Bu sayede dikkat çekmeyi başarabilir, onların çalışmalarına değer verdiğinizi gösterebilir ve onların da size ilgi duymasını sağlayabilirsiniz.

Sektörün öncüleri veya otorite sahibi kişilerle hakiki ilişkiler kurabilmek sadece sahip olduğunuz görünürlüğü yükseltmeniz konusunda size yardımcı olmaz aynı zamanda onlardan iş alanınızla ilgili yeni fikirler elde etmenize yardımcı olur. Sektör öncüleri ve otoriteler size güvenmeye başladığı zaman sizin linklerinizi paylaşabilecekler veya ortaya koyduğunuz yeni projeler konusunda size yardımcı olmak için çaba gösterebileceklerdir.

Şimdi Okumalısın!  Mobil SEO Rehberi

5. Facebook Reklamlarını Kullanarak Trafik, Paylaşım ve Link Kazanmak

WordStream’in kurucusu Larry Kim oluşturduğu içeriklere trafik çekmek konusunda uzmandır. Oluşturduğu sunumları ve blog yazılarını belirlediği strateji kapsamında kullanarak bunu başarmaktadır. Aslında yaptığı oldukça basittir. Sadece 50 dolar gibi bir rakam ödeyerek içeriklerini Facebook’ta kullanıcıların önüne çıkartmaktadır.

Açık bir biçimde hedeflenecek bir kitleye sahipseniz reklam harcamasının çok daha düşük olacağını ve insanların ilgisinin çok daha yüksek olacağını unutmamalısınız. Belirli ilgili alanlarını veya sektörleri hedeflemeye çalışmalısınız. Oluşturduğunuz içerik başlığının ve tanımının paylaşımı teşvik edici olmasına dikkat etmelisiniz.

Paylaştığınız reklamlar daha fazla görünürlüğe sahip olduğunda doğal linkler oluşturmaya başlarsınız. Kullanıcılar reklamları görünce içerikleri paylaşmaya hatta onları diğer ağlara taşımaya gönüllü olacaklardır. Bu sayede organik olarak büyüme gösterebileceksiniz. Bu konuda tek dikkat etmeniz gereken kısım reklam bütçesinin daha fazlasını yapabilecek esnekliğe sahip olmasını sağlamaktır.

Sosyal profilleri kullanarak paylaşımlar ve linkler elde etmek link oluşturmak için en hızlı yol olmasa bile uzun vadede en çok etkiye sahip olacak önemli yöntemlerden birisidir. Ağınızı genişlettikçe insanların oluşturduğunuz içerikleri paylaşmaya daha fazla ilgi göstereceklerini ve size daha fazla güveneceklerini unutmamalısınız. Sosyal profillerde aktif kalmaya çalışarak, ilgi çekici şeyler ve uygun bilgiler paylaşarak, diğerlerinin çalışmalarına saygı duyarak çalışmalarınızın karşılığını alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir