Doğal Link Ne Demektir? (Kaliteli Backlink)

Doğal Link Ne Demektir? (Kaliteli Backlink)

Doğal Link Ne Demektir? (Kaliteli Backlink)

Yılın dördüncü çeyreğine yaklaşırken doğal linkler, kaliteli linkler ve iyi linkler gibi kavramların sıkça dile getirildiğini görmekteyiz.

Bir müşteriniz için çalışma yapıyor olabilirsin, bir arama pazarlamacılığı seminerine veya eğitimine katılmış olabilirsiniz veya müşteriniz sitesinin kaliteli link almakta zorlandığını söyleyebilir. Bu tür koşullarda tüm link türlerinin ne olduğunu bilmek ve bunları karşıdaki kişiye açıklayabilmek son derece önemlidir.

Bu yazı size tüm link türleri hakkında bilgi verecek, size tanımlamalar sunacak ve aynı zamanda sıralamanızı yükseltmeniz için ihtiyaç duyduğunuz link türünü belirleme konusunda size yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda siteniz ile bağlantısını kesmeniz gereken link türlerini de burada öğrenmiş olacaksınız.

Burada her ne kadar belirli link türleriyle ilgili bilgiler bulunsa bile .edu ve benzeri türlerde linklere veya manüel olarak güncellenen dizinler ile ilgili bilgiler de yer almaktadır. Bunları kullanabilirsiniz çünkü bunlar arayış içerisinde olduğunuz temel link türleri konusunda size muazzam katkı sunabilmektedirler.

Doğal Backlink Nedir?

Doğal Link

Bir doğal link organik olarak ortaya çıkmış link anlamına gelmektedir. Markanız tarafından yerleştirildiği veya alındığı kolayca belli olmayan linkler bu kategoriye girerler. Bir linkin doğal olup olmadığını anlamak ilk bakışta kolay olmayabilir ama genelde bu niteliklere sahip değildirler:

 • Takip kodu veya takip eki gibi karakteristik nitelikleri yoktur.
 • Sponsorlu veya ücretli içeriklerin içerisinde yer almazlar.
 • JavaScript veya para kazanma araçları tarafından yönlendirilmiş olmazlar.
 • Bir doğal link bir içerik parçasına, siteye veya kaynağa atıf şeklinde yer almaktadır. Bu özelliği yerine getiren pek çok linki doğrudan doğal link olarak görebilirsiniz.

Doğal Olmayan Link

Bu tür linkler ücretle alınmıştır, bir yere yerleştirilmiştir ve takip edilebilir özelliklere sahiptir. Ortaklık programları, tıklama başına ödeme kampanyaları, sektör öncüleri ve para kazanma araçları tarafından yönlendirilen tüm linkler bu kapsama girerler.

Bu tür linkler “dofollow” niteliğine sahip olduklarında Google tarafından kıskaca alınmazın kaçınılmaz olabilir. Penguin algoritması tarafından yakalanabilir ve ceza alabilirsiniz. Çünkü bu linkler doğal olarak kazanılmış veya elde edilmiş linkler değildirler.

Doğal olmayan linkler nelerdir? Özellikleri bakımından şunlardan söz edilebilir:

 • Takip edilebilmeleri için belirli karakteristik niteliklere sahiptirler.
 • Bir sitede sponsorlu yazı içerisinde yer alırlar ama arama motorlarının kimin ödeme yaptığını bilmeleri gibi bir durum söz konusu değildir.
 • Para kazanma aracı kullanan siteler tarafından yerleştirilmiş olabilirler. Örneğin, belirli linkin siteye yerleştirilmesi durumunda ödeme alacağını söyleyen aracılar veya site sahipleri bu kapsamda linkler pazarlarlar.
 • Bunları sitenin kodlarında, dışarıya giden linklerde veya diğer tekniklerle oluşturulmuş içeriklerde rahatlıkla görebilirsiniz.
Şimdi Okumalısın!  Site Dışı Optimizasyonda Kullanılan Ceza Almanıza Neden Olabilecek 8 Eski Yöntem

Yarı Doğal Link

Belirli durumlarda yukarıdaki link türünün karışımlarıyla karşılaşabilirsiniz. Mesela link doğal bir biçimde oluşmuştur ama takip edilebilmesi için belirli karakteristik niteliklere sahip olabilmektedir.

Sektörün önde gelen isimlerinden birisinin link paylaşımı için ödeme aldığını düşünün. Bu kişinin paylaştığı linke tıklamanız durumunda takip edilebilmesi için belirli karakteristik niteliklere sahip bir açılış sayfasına yönlendirilmiş olabilirsiniz.

Blog yazarları, toplayıcılar ve link kopyalayıp yapıştırabilen diğerleri aldıkları linki doğrudan kendi sitelerine kopyalayıp yapıştırmaları durumunda belirli takip karakteristiklerini beraberinde taşıyabilirler. Bu durumda link doğal bir biçimde oluşturulmamış olabilir ama aynı zamanda doğal link şemasına sahip olmaktadır.

Bu problemi çözmek için sitenize takip edilebilir bir linkle ulaşan kişiyi doğal sayfa yapısının yer aldığı bir sayfaya yönlendirmeye çalışmalısın. Örneğin “utm_campaign” yapısıyla yönlendirilen bir linki “utm” karakteristiği olmayan açılış sayfasına yönlendirmiş olmalısınız.

Bunu yaptığınız zaman standart ve takip edilemeyen URL yapısını karşılarına çıkarmış olursunuz. Linki kullanmak istediklerinde doğal haliyle kullanırlar ve bir yerde paylaştıklarında doğrudan orijinal siteye yönlendirme vermiş olurlar. Böylece söz konusu linki yarı doğallıktan kurtarıp doğal olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir linki analiz etmek istediğiniz zaman farklı raporlar, farklı tarama olguları gibi niteliklere göz atmayı deneyebilirsiniz. Beğeniler, paylaşımlar ve buna benzer kaynakları inceleyebilirsiniz. Her birisine ait verileri çeşitli analiz araçlarından elde edebilmeniz mümkündür.

Kaliteli Link Nedir

Kaliteli link, yüksek kaliteye sahip sitelerden sizin sitenize gelen linkler olarak bilinirler.

Bu tanımlama her SEO uzmanına göre farklılık gösterebilir ama genel olarak kabul edilen belirli tanımlamalar bulunmaktadır. Kaliteli link kaliteli sitelerden gelirler ve bu linkler için aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmak gerekir:

 • Sitenin niş olması veya belirli konular hakkında düzenli olarak güncellenmiş olması gerekir.
 • Sitenin yetişkin içeriklere sahip sitelere, yasa dışı sitelere veya dolandırıcılık sitelerine yönlendirilmiş herhangi bir linke sahip olmamaları gerekir.
 • Doğrudan tanıtım yazısı yayına alan siteler olmamalıdırlar.
 • Linkler için belirli fiyatlar talep eden herkese açık bir reklam sayfasına sahip olmamalıdırlar.
 • Google’ın haber kaynağında bulunan siteler güvenilir ve yüksek kaliteli olarak kabul edilirler.
 • Belirli yazarlar tarafından elde edilmiş linkler sakıncalı olabilmektedir. Örneğin, herkesin içerik paylaşabildiği bir sitede editörler tarafından hazırlanan içerikte yer alan link ile katkı sağlayan kişinin içeriğinde yer alan linkin değeri farklıdır. Editörlerin linkleri çok daha değerlidir.
 • Sitelerden elde edilen linklerin içeriklerin içerisinde olması önemlidir. Blog yorumları, forum mesajları, basın bültenleri ve diğer türlü kaynaklar çok değerli değildir. Çünkü bunlar kolayca elde edilebilir ve en önemlisi kolayca satın alınabilirler.
Şimdi Okumalısın!  Sosyal Profilleri Kullanarak Kaliteli Linkler Elde Etmenin 5 Yolu

Bir Linki Neler İyi Yapar?

İyi bir link kaliteli linkten farklıdır. İyi bir link herhangi bir link türünde olabilir ve en düşük riskle pozitif etki yapabilir. Kaliteli link ile iyi link arasındaki ayrımın iyi yapılması gerekir.

İyi link ve kötü link kıyaslamasının niteliği üzerinde çalışmakta olduğunuz SEO çalışmasına göre farklılık gösterecektir. Ulusal çalışma, yerel çalışma ve uluslararası çalışma gibi etkenler belirleyici olabilmektedir.

Yandex için iyi bir link Rus devlet yetkilileri tarafından onaylanmış sitelerden ve Yandex’te yasaklanmış içeriğe sahip yerlerden gelmemelidir. Alkol hediyeleri gibi ürünler Yandex trafiğinde değersiz olabilir ama bazı ülkelerde ve arama motorlarında değerli olabilmektedirler.

Site kaydınızı elle yapamayacağınız, iyi yönetilen ve kontrol edilen yerel dizinler yerel SEO çalışmaları için faydalı olabilir ama ulusal çalışmalar için yetersiz kalabilirler. Eğer alan adı yaşları çok fazlaysa, eski siteleri temizliyorlarsa ve hataları çok fazla değilse yararlı olabilirler. Kesin bir şey söylemek mümkün değildir çünkü her site için durum farklı bir biçimde ele alınabilmektedir.

Bir blog yazarı niş içeriklere sahip olabilir ama alan adı yaşı ve otoritesi çok güçlü olmayabilir. Bu kişi blog yazarlığını bırakmış olmasına rağmen onun sitesinden gelen link normalde iyi link olsa bile buna şüpheyle yaklaşmak gerekmektedir. Çünkü artık aktif değildir ve sitesinin güncel kalıp kalmayacağı şüphelidir.

Diğer tarafından binlerce takipçiye sahip olan ve nişine sıkı sıkı bağlı bir blog adresiyle karşılaşabilirsiniz. Organik arama konusunda Google’da iyi iş çıkartamıyor olmasına rağmen içerikleri kaliteli olabilir. İşte bu site ilk bakışta faydasız gibi gözükse bile iyi link konusunda faydalı olabilmektedir.

Son olarak yeni açılmış bir blog ile karşılaşabilirsin. SEO çalışmaları ile trafiğe sahip olmamasına rağmen etkileşim kuran yüzlerce okuyucuya sahip olabilir. Bu siteden alınacak link iyi link statüsündedir çünkü kaliteli hedef kitlesi bulunmaktadır ve belirlenen niş alanında iyi bir trafik kaynağıdır. Buradan alınacak linkler SEO açısından otoritenin sizin sitenize aktarılmasına yardımcı olabilirler.

Şimdi Okumalısın!  Linkler SEO İçin Neden Önemlidir?

İyi link konusunda temel kriter tanımlamadır. Mevcut etkilerini görmek ve gelecek etkilerini takip etmek gerekmektedir. Her sitenin link değeri açısından niteliği eşsizdir ve her linkin birbirinden bağımsız olarak ele alınması gerekmektedir. Bir link kötüyse site ile bağlantısı kesilmelidir ama kaliteli veya iyiyse o linke sahip çıkılmalıdır.

Kaliteli Linkler Nasıl Oluşturulur?

Kaliteli link oluşturma konusunda sayısız rehberle karşılaşmış olabilirsiniz. İşe yarayan yöntemler aslında belirli bir merkezde toplanırlar ve diğerleri alternatif şeklindedirler. İşe yarayan yöntemler konusunda bilgi almak için aşağıdakileri inceleyebilirsiniz çünkü bunlar kaliteli link alma konusunda size yardımcı olacaklardır.

 • Kimin sizi önemli düşündürdüğünü düşünmelisiniz. Böylece o önemli kişiden alacağınız linki kaliteli olduğunu garanti edebilirsiniz.
 • Bir linki arkadaşlarıyla paylaşmak isteyecek kişinin hissiyatını düşünmelisiniz. Bu sayede sahip olduğunuz linkin elde ele dolaşmasını garanti edersiniz.
 • Eşsiz bir soruna çözüm getirip getirmeme konusunda sahip olduğunuz içeriği incelemelisiniz.
 • Bu içeriği paylaşırken sizi eşsiz ve özel kılan durumu gözden geçirmelisiniz.
 • Bir şeyler karmaşık olmasına rağmen onları daha iyi ve daha eğlenceli bir biçimde nasıl açıklayacağınızı düşünmelisiniz.
 • İçeriğinizi paylaşma konusunda insanlara kolaylık sağlayıp sağlamadığınız konusunda site araçlarınızı gözden geçirmelisiniz.
 • Bir içeriği insanların önüne çıkarma konusunda neler yaptığınızı gözden geçirmelisiniz. Kaliteli link alma ve işe yarar referans elde etme konusunda bunun öneminin farkında olmalısınız.
 • Birileri doğal linklerden söz ediyorsa her şeyin kaliteyle ilgili olduğunu bilmelisiniz. Kaliteli olan link kolayca elde edilemeyen link olma özelliğini taşır. Her nişte kalitelinin ve eşsizliğin yeri ayrı olduğundan doğru saptamayı ve tanımlamayı yapmak gerekmektedir.

Miktar yerine niteliğe yönelmek Google güncellemelerine karşı sizin daha dayanıklı olmanızı sağlayacaktır. En önemlisi kaliteye odaklanmak referans olan siteler aracılığıyla size gelen kaliteli okuyucuların sayısını yükseltecektir. Bunlar aynı zamanda etkileşim kuran okuyucular, potansiyel müşteriler, yeni elde edilecek linkler ve sosyal medya trafiği için kaynak olabilirler.

Yorumlar (2)

 • vip minibüs kiralama cevap

  Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler takipteyiz.

  26 Kasım 2017 , 22:34
 • YAŞAR DEMİROGLU cevap

  Değerli aydınlatıcı makaleniz için teşekkürler

  3 Mart 2019 , 21:19

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir