En İyi SEO Uzmanı

En İyi SEO Uzmanı

En İyi SEO Uzmanı

Değerli takipçilerimiz, web sayfalarınızın arama motorlarında ve özellikle de Google’da rakiplerinize istinaden çok daha başarılı olmasını istiyorsunuz. Başarılı olması için de mutlaka arama motoru optimizasyonu hizmeti almanız gerektiğinin bilincindesiniz. Bu durumda web sayfalarınızı SEO kapsamında desteklemesi için de en iyi SEO uzmanı ile çalışmak istiyorsunuz. En iyi SEO uzmanı ile çalışmadan önce bilmeniz gerekenleri bu içeriğimizde derledik. Arzu ederseniz içeriğimizi sonuna kadar inceleyebilirsiniz.

SEO uzmanı nedir?

SEO uzmanı, popüler arama motoru algoritmalarına hakim; aynı zamanda da günümüz arama motoru algoritmalarını yakından takip eden ve bu noktada müşterilerine çözümler sunan kişilerdir. SEO uzmanları çalıştığı web sayfalarını hem kullanıcı deneyimini hem de arama motorlarının istediklerini ön planda tutarak iyileştirmeler yapar. Bu iyileştirmelere istinaden site dışı SEO çalışmaları ile web sayfalarınızı arama motorlarında keşfedilebilir kılar.

Kurumsal / Freelance SEO Uzmanı

Kurumsal SEO uzmanı ile freelance SEO uzmanı arasında aslında yetkinlik açısından bir fark yoktur. Bize kalırsa aralarında bulunan tek fark kurumsal SEO uzmanının sabit bir ofisinin olması; freelance SEO uzmanının ise adından da anlaşılabileceği üzere home ofis olarak çalışmayı tercih etmesidir. Birlikte çalışmayı düşündüğünüz SEO uzmanlarını tercih ederken içeriğimizde paylaştığımız diğer kriterleri de mutlaka göz önünde bulundurmanız gerektiğini belirtmek isteriz. Ayrıca ek olarak en çok SEO uzmanı arayan şehirlerin başında İstanbul, Ankara ve İzmir gelmektedir.

SEO uzmanı neler yapar?

SEO uzmanları, web sayfalarınızı optimize eder. Ve gelebilecek zararlı, negatif SEO çalışmalarından sizleri korur. Bu optimizasyon işlemlerine biraz açıklık getirelim. Özetle anlatacak olursak:

Site içi optimizasyon

Bir SEO uzmanı, SEO çalışmalarına başlamadan önce site içerisinde bulunan eksikliklere veya yanlışlara müdahale ederek iyileştirmeler yapar.

 • SEO uyumlu ve benzersiz içerikler üretir, organik sonuçlardan veya başka bir mecradan gelen ziyaretçiyi web sayfanızda tutmaya yarayan en önemli kriterlerin başında web sayfanızda bulunan içerikler gelir. Sadece kuralına uygun üretilmiş içerikler ile gerçek bir başarı sağlanabilir. Özgün olmayan, arama motorlarını manipüle etmek için hazırlanmış içerikler ile uzun vadeli bir başarı yakalamak mümkün değildir. Bu noktada ilk olarak başarılı bir SEO uzmanı içeriğinize müdahale eder.
 • Küçük yazılımsal değişikler yapar, örneğin meta etiketleri.
 • PageSpeed (sayfa yüklenme hızı) optimizasyonu sağlar.
 • Site içi link yapısını düzenler ve iyileştirir.

Site dışı optimizasyon

Site içerisinde bulunan eksiklikler veya yanlışlar iyileştirildikten sonra SEO uzmanı, web sayfalarınızı rakiplerinizden daha ön plana çıkartmak için sizi yükseltecek ve aksiyon almanızı sağlayacak site dışı SEO çalışmalarını koordine eder.

 • Organik backlink çalışmaları yapar. Kaliteli, kalıcı ve nitelikli backlink kaynaklarını kullanır.
 • Benzersiz link inşası oluşturur.
 • Sosyal mecraları, forumları, sektörünüzle alakalı blog sayfalarını ve size geri dönüşümü olacak diğer mecraları da değerlendirerek web sayfalarınızı pazarlar.

SEO uzmanı nasıl olunur?

SEO uzmanı olmak için en başta kendinizi mutlaka günümüz popüler arama motoru algoritmik kurallarına istinaden geliştirmiş olmanız gerekir. Ve arama motoru algoritmalarını yakından takipte olmanız şarttır. Yeniliklere açık ve kendinizi sürekli geliştiren bir bireyseniz günün birinde SEO konusunda uzman olmanız işten bile değil. SEO konusunda kendinizi geliştirmek ve yeniliklerden ilk siz haberdar olmak isterseniz blog sayfamızı takipte kalabilirsiniz.

SEO uzmanı maaşı nedir?

Aslında bu sorunun cevabı SEO uzmanının sektör deneyimlerine göre ve çeşitli değişkenler hesaba katılarak farklılık göstermektedir. Ancak kurumsal firmalar ve reklam ajanslarında sabit çalışan SEO uzmanlarının maaşı 2019 yılı içerisinde ortalama 2.500 TL ile 10.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Hangi SEO uzmanı ile çalışmalıyım?

Aktarmış olduğumuz bu bilgilerin dışında, birlikte çalışacağınız SEO uzmanını seçerken kafanız hala karışık olabilir. Aşağıda derlediğimiz 6 soru ile, birlikte çalışabileceğiniz en iyi SEO uzmanını daha iyi belirleyebilirsiniz.

SEO çalışmalarına başlamadan önce sormanız gereken 6 soru

 • Kaç senedir SEO sektöründe bulunuyorsunuz? En az 3 sene sektör tecrübesi olan uzmanları tercih etmenizi öneririz. SEO uzmanının okuduğu okul ya da daha önceden yaptığı iş bu sektör için önemli değildir.
 • Referanslarınızı ve yaptığınız çalışmaları kısaca anlatabilir misiniz? Sizlere iletilen referansların arama motorlarında ki başarılarını analiz edebilirsiniz.
 • Garanti veriyor musunuz? Kesinlikle size biz dahil kimse sıralama garantisi veremez. Kimsenin Google, Yandex ve diğer arama motorları ile anlaşması yoktur. İlk sıra, 3. sıra gibi garantileri size kimse veremez. Sadece yükselme ve ilk sayfa garantisi verilebilir.
 • Holistik SEO nedir? LSI nedir? Önce bu iki terimi araştırmanızı, bilgi edindikten sonra çalışacağınız SEO uzmanına sormanızı öneririz. Bu iki terime yeterince hakim mi? Eğer hakim ise çalışmalara sıcak bakabilirsiniz.
 • Web sayfanızı müşterileriniz hangi kelimelerden buluyor? Bu soru ile kendi web sayfasını arama motorlarında ön plana çıkarıp çıkaramadığını analiz edebilirsiniz.
 • Ahrefs, Majestic, SEMRush gibi araçlara hakim misiniz? Bu araçlara hakimiyet oldukça önemlidir.

Değerli takipçilerimiz içeriğimizin sonuna geldik. Sonuna kadar incelediğiniz için teşekkür ederiz. Bu içeriğimiz ile birlikte, SEO uzmanına ilişkin bütün detaylara artık hakimsiniz ve en iyi SEO uzmanını nasıl seçeceğinizi biliyorsunuz. Dilerseniz daha fazla bilgi almak ve ixirSEO‘nun ayrıcalıklarından faydalanmak için iletişim sayfamız aracılığı ile bizlerden de teklif alabilirsiniz.

Yorumlar (20)

 • Ek İş Fikirleri cevap

  Keşke bu yazınızı daha önceden görseydim hocam. Daha bundan bir kaç ay önce seo uzmanı diye para tuzağına düştüm. Elinize kolunuza sağlık bundan sonra son altı soruyu sorarak seo uzmanı ararım.

  7 Temmuz 2017 , 08:43
 • Ekol Meslek cevap

  SEO uzmanları: İnternet dünyasıyla, insanların ilgi ve ihtiyaclarıyla, trendlerle, etiketerle çok içli dışlı olması gereken insanlardır. Şahsım adına kendilerine üzülürüm açıkcası. Çok kafa yoran bir iş yaptıklarını düşünüyorum. Bir ara kıyısından köşesinden geçecek oldum, kafayı sıyırıyordum o derece…

  8 Temmuz 2017 , 15:51
  • Furkan GÖKÇÖL cevap

   Merhaba!
   Güzel dilekleriniz için sizlere çok teşekkür ederiz.

   8 Temmuz 2017 , 16:41
 • bahçelievler halı yıkama cevap

  Bir ton bilgiye sahip olmasına rağmen, yaptığı işin müşteri gözünde “oturduğun yerden iş yapıyorsun” gibi düşünceleri ile karalanan bir iş aslında. Birde bu işi kötüye kullanan birçok insan da bulunmakta.

  11 Temmuz 2017 , 16:51
 • Gülay uludağ cevap

  Her seferinde yeni bilgiler öğreniyorsun, arama motorları geliştikçe insanlar da kendini geliştirmek zorunda. Gerçekten aydınlatıcı olan bu bilgiler için teşekkür ederim.

  16 Temmuz 2017 , 18:08
 • Gökhan DUMAN cevap

  Merhabalar, bu güzel içerik için çok teşekkür ederim. Hem akıcı hem bilgilendirici hemde sıkıcı değil ayriyeten reklamlarla da doldurulmamış.

  Başarılarınızın devamını dilerim.

  9 Ağustos 2017 , 13:55
 • Arzu cevap

  güzel bir site zaten takip ediyordum. Bu yazıda gayet başarılı ve bilgilendirici olmuş. Takip etmeye devam edeceğim.

  5 Eylül 2017 , 22:10
 • Mezopotamya Media Network cevap

  Furkan hocam Yazılarınızı uzun zamandır dışardan takip ediyorum. gerçekten seo piyasasında detaylı ve açıklayıcı bir yazıyı insan bu kadar güzel yaza bilir. kısmet olursa ilerdeki bir projemin seo çalışmasını sizlere vermek istiyorum. projemiz şuan bitme aşamasında. umarım sizlerinde çalışmaları sayesinde iyi yerlere geleceğimizi düşnüyorum..

  Saygılarımla

  6 Eylül 2017 , 06:02
  • Furkan GÖKÇÖL cevap

   Merhaba!
   Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

   6 Eylül 2017 , 12:48
 • Ahmed cevap

  Tarifini güzel yapmışssınız sayın hocam. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

  17 Eylül 2017 , 03:07
 • Demirdöküm Servisi cevap

  Bu doğru bilgiler için teşekkür ederim.

  18 Eylül 2017 , 11:34
 • temel cevap

  çok teşekkür ederiz

  4 Ekim 2017 , 15:58
 • Şevval Sekban cevap

  Merhaba, birkaç zamandır profesyonel seo uzmanından hizmet alabilmek için araştırma yapıyordum birkaç yazı okudum ama pek hoşuma gitmedi daha sonra bir arkadaşımın tavsiyesiyle sizi buldum yazılarınızı okumaya başladım. Yazılarınızı gerçekten çok başarılı, çok açıklayıcı ve yararlı buldum; yazılarınız sayesinde aklıma takılan birçok soru işaretini giderdim özellikle bu yazınızda seo çalışması ve profesyonel seo uzmanı ile ilgili kafamdaki tüm soruları cevaplamışsınız çok teşekkür ederim sanırım aradığım google seo uzmanını da bulmuş oldum. Bilgilerinizden daha fazla yararlanmayı ve sizinle çalışmayı çok isterim. En kısa sürede web sayfanıza yorum yaparken kullanmış olduğum e-posta adresim üzerinden dönüş yaparsanız çok mutlu olurum. İyi çalışmalar.

  28 Haziran 2018 , 23:05
 • Efe Akbulut cevap

  Merhaba bir tanıdığımın ısrarlı tavsiyeleri üzerine web sayfanıza ulaştım. Başta İstanbul olmak üzere: Adana, Ankara, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Konya, Mersin ve Samsun illerimizde aktif olarak hizmet veren bir işletmemiz var. Ancak şöyle bir durum var diğer şehirlerde Google ve Yandex gibi arama motorlarında görünür olmak istemiyoruz. Çünkü bahsettiğim şehirler dışında maalesef diğer şehirlere henüz hizmet veremiyoruz. Buna istinaden aşırı telefon trafiğimizin olmasını da istemiyoruz. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere bize tam destek verecek SEO uzmanı arıyorum. Konu ile ilgili en kısa sürede yorum alanında bıraktığım e-posta adresime detaylı bir dönüş sağlamanızı bekler iyi çalışmalar dilerim.

  12 Temmuz 2018 , 12:04
 • Büşra Eskin cevap

  Çok faydasını gördüm başarılılar bu konuda.

  13 Temmuz 2018 , 09:24
 • bekir cevap

  merhaba nakliye sisteme seo yaptirmak istiyorum

  1 Ocak 2019 , 20:37
  • Metin Yıldırım cevap

   Gecenin körü.. Kitap okur gibi okudum bir çok yazınızı.. Üstelik gezinirken hasbelkader karşılaştım sitenizle. Teşekkürler..

   29 Ocak 2019 , 02:08
   • Furkan GÖKÇÖL cevap

    Merhaba Metin Bey, güzel dilekleriniz için size çok teşekkür ederim.

    2 Şubat 2019 , 22:54
 • Melih Karagol cevap

  SEO Uzmanı ne zamana kadar freelance olarak devam etmeli furkan bey, düşüncelerinizi merak ediyorum.

  16 Haziran 2019 , 02:13
 • selim autaç cevap

  merhabalar hocam ben ankarada ambar hizmeti ile uğraşıyorum ambarkargo.net siteme seo hizmeti almak istiyorum maliyeti ne olur bana

  23 Ekim 2019 , 06:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir