SEO İçin Bağlamsal Link Oluşturmak ve Faydaları

SEO İçin Bağlamsal Link Oluşturmak ve Faydaları

SEO İçin Bağlamsal Link Oluşturmak ve Faydaları

Bağlamsal linklerin artıları ve eksileri bir süredir tartışılan bir durumdur. Bağlamsal linkler, çoğu durumda, doğru kullanıldıkları zaman sitenize büyük katkı yaparlar. Bağlamsal linkler içeriğe dayalı olan bir link veya metin içinde alakalı bir siteye verilen link olarak bilinir. Temel olarak üç tür bağlamsal link vardır:

 • Dahili linkler: Giden linkler olarak da bilinirler. Bunlar sitenizdeki içeriklerin içerisinde yer alan ve başka bir siteye çıkış yapan linkler şeklindedir.
 • Harici linkler: Sitenizdeki bir içerik parçasının içinde yer alan ve sitenizdeki başka bir sayfaya çıkan linkler şeklindedir.
 • Karşılıklı linkler: Bu, başka bir sitenin içeriğe dayalı olarak size link vermesi ama bunu kendi içeriğine link alması karşılığında elde edilen bir link türüdür.

Google birkaç nedenden dolayı bağlamsal linkleri sever. Bununla birlikte, bağlamsal linklerin siteler açısından avantajlarını ve onların doğru şekilde nasıl kullanılacağını anlamak önemlidir. Sahip olduğunuz linkler sizi zayıf sitelerle ilişkilendirecek şekildeyse faydadan çok zarar görebileceğinizi unutmamalısınız.

Bağlamsal Link Oluşturmanın 10 Faydası

Pek çok site sahibi, bazı avantajları göz önünde bulundurmadan bağlamsal link oluşturmaya çalışır. Bağlamsal link oluşturmanın tüm faydaları domino etkisi oluşturacak şekildedir. Bağlamsal linklerin doğru kullanıp kullanmadığınızı aşağıdaki faydaları öğrendikten sonra daha iyi anlayabileceksiniz.

 1. Sitenizde marka bilinci oluşturmaya yardımcı olurlar. Özellikle karşılıklı link oluşturma gibi bir taktiği uygulayacaksanız bu önemlidir. Alıntı yaptığınız veya bahsettiğiniz sitenin takipçileri içeriğinizi arama yoluyla veya sosyal medya yoluyla bulmak isteyecektir.
 2. Siteniz daha fazla görünürlük kazandığından, site sahipleri sitenizi görmeye daha istekli olacak ve sizinle link oluşturma konusunda anlaşma yoluna gidecektir.
 3. İçerikleriniz içerisinde bahsetmiş olduğunuz markalar size ulaşabilir, sitenizden link isteyebilir ve aynı zamanda size link vermeyi kabul edebilirler.
 4. Daha fazla tanınmaya sahip olduğunuz için sosyal medya paylaşımlarında bir artış görmeniz olasıdır. Sizden söz eden bir içeriğin sosyal medyada paylaşılması demek ilgili sitenin hedef kitlesine ulaşmanız anlamına gelecektir.
 5. Size daha fazla güvenilirlik sağlarlar. Çünkü araştırmasını yaptığınız veya yapabileceğiniz en iyi içeriği oluşturmak için başkaları tarafından kabul görülmüş yetkili kaynaklarla iletişime geçme konusunda daha istekli olursunuz.
 6. Sadece güvenilir olmazsınız, aynı zamanda otoriter olursunuz. Bazı siteler her tür linki almaya çalışırlar ancak bağlamsal linkler her şeye cevap vermekten çok güvene daha fazla önem veren bir site olduğunuzu kanıtlamanıza yardımcı olur.
 7. Google, sitelerin okuyucu deneyimini geliştirdiğini görmek ister. Bağlamsal linkler iyi okuyucu deneyimi sundukları için sıralamanızı yükseltebilirler.
 8. Siteniz daha fazla kazanır çünkü bağlamsal linkler sayesinde daha fazla tanınırlık elde edersiniz.
 9. Sitenizin daha fazla trafik alması satışlarda bir artış görmeniz anlamına gelir. Bu sayede markanızın başarı olasılığını güçlendirebilirsiniz.
 10. Bağlamsal linkler aynı zamanda hedef kitlenize daha fazla bilgi sunmanız anlamına gelir. Markanızın başarılı olmasını istiyorsanız bu durum her zaman bir numaralı hedefiniz olmalıdır.
Şimdi Okumalısın!  Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) SEO Açısından Ne Anlama Gelmektedir

Bağlamsal linkleri doğru kullanmak sahip olduğunuz içerikleri tekrar link oluşturmak için uygun ve alakalı yapmanız anlamına gelir. Bu durum link kurmakla beraber Google’ın sitenizi kaliteli sitelerle yan yana koyması anlamına gelir. Bağlamsal linkler dahili linklerle birlikte kullanıcı deneyimini geliştirmek ve doğru şekilde link oluşturma gerçekleştirmek için harika bir yoldur.

Sıralama Yükseltmenizi Sağlayacak Bağlamsal Link Oluşturma Yöntemleri

Tüm linkler eşit değerlere sahip değildirler. Bağlamsal linkler, oluşturmak ve almak için hedef alınabilecek en zor link türleridir. Ancak bu linkler arama sıralaması üzerinde güçlü bir etkiye sahiptirler.

Linkler hala arama algoritmasının önemli bir bileşenidir. İçeriği ne kadar yararlı olursa olsun linkleri olmayan bir sitenin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alma şansı oldukça düşüktür.

İçeriğe dayalı link oluşturmak içerikte metinle çevrili linkler anlamına gelir. Bunlar alt kısımda veya yan kısımda yer alan linklerden çok daha yüksek değere sahiptirler.

Bağlamsal link kurmayı çevreleyen kurallar sürekli olarak değişiklik gösteriyor gibidir. Panda, Penguin ve Hummingbird güncellemeleri sayesinde Google, site sahiplerinin ve blog yazarlarının kaliteli gelen linklere ulaşmasını zorlaştırmıştır.

Google’ın sahip olduğunuz arama sıralamasına saygı duyduğu güvenilir linkler elde etmek için bağlamsal linkler almaya odaklanmanız gerekir. Bağlamsal link oluşturmak sitenizin arama performansını artırmanın en hızlı yollarından biridir. Aralama sıralamanızı ve trafik değerlerinizi yükseltecek bağlamsal linkler kurmayı oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

1. Bağlamsal Linkler İçin İçerik Sahipleriyle Bağlantı Kurun

Linkleri değerlendirme konusunda Google her geçen gün kendini biraz daha geliştirmektedir. Hem eski hem de yeni siteler için SEO çalışmalarını rekabetçi bir düzeye çıkartmış durumdadır. Yararlı içerik sağlayan ve doğru ağa sahip bir siteye sahip olan herkesin organik trafik çekebileceğini bilmelisiniz.

İçerik sahipleriyle bağlantı kurarak faydalı linkler alma işlemini hızlandırabilirsiniz. İçerik sahipleri çeşitli kaynaklardan kitleniz ile ilgili bilgileri bulurlar ve bunu iletişim kanalları aracılığıyla stratejik olarak paylaşırlar. Bilgileri web ortamında kullanılır kılan içerik oluşturan kişilerdir. Bunlarla bağlantı kurarak linklerinizi içeriğe bağlama şansınızı artırabilirsiniz.

İçerik sahipleri, oluşturmaya değer içerik bulmak için sosyal medyayı ve arama motorlarını kullanırlar. Pazarlamacıların yaklaşık %75’i içerik oluşturmak için sosyal medyayı kullanırlar. Bu konuda sosyal medyanın en büyük rakibi ise aboneliklerden yola çıkarak içerik oluşturmaktır. Pazarlamacıların yaklaşık %63’ü içerik oluşturmak için abonelikleri kullanırlar.

İçerik oluştururken link kurmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İlk adım Google’a gidip arama sorgusu gerçekleştirmektir. Arama sorgusu gerçekleştirirken “en iyi blog yazıları + anahtar kelime” şeklinde arama yapabilirsiniz. Böylece seçmiş olduğunuz anahtar kelimeyle ilgili blog yazılarını bulmuş olursunuz.
 2. İkinci adım arama motoru sonuçlarında görünen sayfalardan birine girmek ve sayfayı incelemektir.
 3. Üçüncü adım içerik sahibiyle iletişime geçmektir. Genelde tercih edilen yöntem e-posta ile iletişimdir. İçerik sahibine bir e-posta göndererek link almaya çalışabilirsiniz.
Şimdi Okumalısın!  SEO İçin 7 Etkili Hedef Kitle Araştırma ve Analiz Yöntemi

İçerik sahiplerine, blog sahiplerine veya sosyal medya öncülerine bir e-posta yazarken aşağıdakileri uygulamış olduğunuzdan emin olmanız gerekir:

 • Konu satırlarını küçük harflerle tutun. Bir arkadaşınıza e-posta gönderiyormuşsunuz gibi e-posta gönderin. Bu, e-posta erişimi için en iyi yöntemlerden biridir.
 • Kişiselleştirin. Spam olarak ortaya çıkmamak için e-postada alıcının adını kullanmaya çalışın.
 • Yaratıcı olun. İnsanları tıklamaya ve size yanıt vermeye ikna eden e-postalar yazın. Sıkıcı e-postalar gönderirseniz bir yanıt alamazsınız. Hatta bu tür e-postaların hiç okunmaması bile söz konusu olabilmektedir.

2. İnfografikleri Kullanın

Daha önceki yıllarda blog yorumları yapıp link alarak arama motorundaki sıralamanızı olabildiğince yükseltmeniz mümkündü. Bugünün algoritmasında ise söz konusu durum artık geçerli değildir. Çünkü bugünün algoritması miktar yerine kaliteye odaklanmaktadır.

Siteniz ile alakalı sadece birkaç link alarak sıralamanızı yükseltmeyi başarabilirsiniz. Bunun için otoriter sitelerden link almanız yeterli olacaktır. Bu sayede hızlı bir şekilde Google’da ve diğer arama motorlarında gözükmeyi başarabilirsiniz.

İnfografiklerin kullanıldığı bir stratejiyle otoriter sitelerden çok kolay bir biçimde link alabilirsiniz. İnfografikleri kullanarak sadece bir aylık süre içerisinde arama motorlarından gelen trafik değerlerinizi %150 oranında yükseltmeyi başarabilirsiniz.

İnfografik ile oluşturulan ve gerçekleştirilen bu strateji bağlamsal link oluşturma stratejisidir. Bu stratejiyi kullanarak hedeflerinize ulaşmayı başarabilirsiniz. Söz konusu stratejiyi kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Sitenizde değerli görülen bir infografik tasarlamalı ve paylaşmalısınız.
 2. İnfografiğiniz hakkında bir şeyler yazan siteleri bulmalısınız.
 3. Onlara infografiğinizi göstermelisiniz.
 4. İnfografiği onlara bağışlayabileceğinizi veya bir blog yazısı hazırlayabileceğinizi söylemelisiniz.
 5. Karşılığında kendi sitenize link talep ettiğinizi belirterek arama motoru performansınızı iyileştirebilirsiniz.

İnfografiklerle yürütülen bu stratejinin işe yaraması için doğru infografiğin oluşturulması ve infografiğin doğru şekilde tanıtılması önemlidir. İnfografik stratejisiyle etkili içerik stratejisini bir araya getirmelisiniz. Eğer içeriğiniz iyiyse onu çok daha kolay bir biçimde tanıtmayı başarabilirsiniz.

3. Otoriter Site Sahipleriyle Röportaj Yapın

Bağlamsal link kurma tekniklerinin çoğu ön koşul olarak benzersiz içerik gerektirir. Ancak sıfırdan yazılı içerik veya videolar oluşturmaya hazır değilseniz diğer kişilerin bilgilerinden yararlanmaya devam etmelisiniz.

Röportajlar web ortamında en çok link verilen içerik türlerinden biridir. Çünkü başkalarının görüşlerini öğrenmemizi sağlayan içerik parçalarıdırlar. Röportajlar sırasında insanların dürüst olmamaları çok ama çok zordur.

Uzmanlarla röportaj yapmak ve onların görüşlerini almak yetkili sitelerden sıralama artırıcı linkler elde etmenin en güçlü yollarından biridir. Ancak bu konuda planlı hareket etmeli ve stratejik olmalısınız.

Uzmanlarla röportaj yapmak için video ortamını tercih etmemelisiniz. Her ne kadar video röportajlar çok daha ilgi çekicisi olsa bile klasikten uzaklaşmamaya özen göstermelisiniz. Bir video röportajının teknik detayları sizin için çok zorlayıcı olursa metin tabanlı röportajlara yönelmelisiniz.

Şimdi Okumalısın!  SEO Gerçekte Nasıl Çalışır?

Metin içeriklerde marka bahsedilmesinden faydalanmaya çalışmalısınız. Belirli sayfanın kalitesini ve kullanışlılığını belirlemede marka bahsedilmesi Google için son derece önemlidir. Hem marka isminizin hem de size ait linkin yer aldığı bir içerik arama motoru performansınıza ekstra katkı yapacaktır.

Sektörünüzde öncü olan kişilerle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu insanlarla iletişime geçmek oldukça kolaydır. Onlarla konuşurken eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Bu insanlar sektörde başarılı olmanız için size yardımcı olmaktan memnuniyet duyacaklardır.

Uzmanlarla röportaj yapmak genellikle popülerdir çünkü kullanıcılar uzmanlarla daha yakından bağlantı kurma fırsatını elde ederler. Ayrıca kullanıcılar daha önce öğrenemeyecekleri büyüleyici şeyleri öğrenmeyi başarırlar.

Pratik deneyim, kitaplardan ve blog yayınlarından alamayacağınız bir şeydir. Röportaj yoluyla en doğru pratik bilgileri öğrenebilirsiniz. Çünkü uzmanlar bu pratik bilgileri doğru kişilerle buluşturmak için yoğun çaba sarf ederler.

Bazı denemelerde klasik tek kişilik bir röportajın ötesine geçmeyi düşünebilirsiniz. Bir soruyu birden fazla uzmana göndererek onların konuyla ilgili fikirlerini alabilir ve ardından bunları bir araya getirerek bir içerik oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz içerikle onlara link verebilir ve aynı zamanda onlardan link alabilirsiniz.

4. Haber Değeri Olan İçerik Oluşturun

Sayfalarınıza link verebilecek yetkili siteler bulmak zor olabilir. Ancak sayfalarınıza sıralama aldırarak bunu daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Haber değeri olan içerikler bu konuda size yardımcı olabilirler. Haber değeri olan içerikler kullanıcıların okumak, paylaşmak, alıntı yapmak, link vermek ve tanıtmak istedikleri içerikleri kapsarlar.

Bununla birlikte haber değeri taşıyan içerik oluşturmak haber sitelerine özgü bir şey değildir. Otoriter ve nişe özgü olan blogların benzer yaklaşımla içerik üretebilecek olduğunu unutmamalısınız. Bu tür içerikleri bulabilmek için Buzzsumo aracını kullanabilirsiniz. Anahtar kelimeyi kutucuğa yerleştirip “Go” butonuna basmanız yeterlidir.

Buzzsumo aracından elde ettiğiniz sonuçları gözden geçirerek bunlara benzer içerikler oluşturma yoluna gidebilirsiniz. Böylece daha fazla hedef kitlenin dikkatini çekebilirsiniz. Sosyal medya ağları oluşturduğunuz içeriğin dikkat çekmesini sağlamak için kullanabileceğiniz en doğru araçlardır.

Sonuç

Link oluşturma konusunda dikkatli olmalısınız. Bağlamsal link oluşturmak önemlidir. Çünkü bu linkler arama motorundaki sıralamanızı yükseltebilme potansiyeline sahiptirler. Ancak bir sayfanın link alması Google açısından değerlidir.

Google’ın siteleri tararken linklere dikkat etmesine neden olan en önemli durum çapa metinleri ve onların sayfadan sayfaya aktardıkları değerlerdir. Bağlamsal linkler konusunda yapılacak çok şey vardır. Hiçbir şey yapamıyor olsanız bile misafir yazarlık yapabilirsiniz.

Bağlamsal link oluşturmaya başlamadan önce mutlaka rakiplerinizi analiz etmelisiniz. Onların link kanallarından yararlanmaya çalışmalısınız. Böylece Google’ın dikkatini çekebilir ve belirli anahtar kelimeler için sıralamalarda yerinizi sağlamlaştırmaya veya yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir