SEO İçin 7 Etkili Hedef Kitle Araştırma ve Analiz Yöntemi

SEO İçin 7 Etkili Hedef Kitle Araştırma ve Analiz Yöntemi

SEO İçin 7 Etkili Hedef Kitle Araştırma ve Analiz Yöntemi

SEO sadece rakamlardan ibaret değildir. Anahtar kelime, sıralama konumları, link sayısı, trafik miktarı gibi değerler söz konusudur. Bunlara ek olarak aynı zamanda izleyici anlamak ve bu bilgilerin etrafında bir SEO kampanyası oluşturmakla ilgilidir.

SEO doğru kitleyi merkeze aldığı zaman hedeflenen trafik miktarı artış gösterir ve bu daha fazla dönüşüm elde etmeniz anlamına gelir. SEO için kitlenizi araştırmanıza ve analiz etmenize yardımcı olabilecek birkaç etkili yöntem vardır. Aşağıdaki listede göreceğiniz üzere her yöntemi uygulamak için yararlanılabilecek kullanışlı birçok araç bulunmaktadır.

1. Demografik Verileri Toplamak İçin Anahtar Kelimeleri Kullanmak

Anahtar kelime araştırması, SEO çalışmalarının temel aşamalarından biridir. Anahtar kelimeler, muhtemelen zaten bildiğiniz bir şey olan ürünleriniz veya hizmetleriniz ile alakalı olmalı ve bu doğrultuda hedeflenmiş şekilde ele alınmalıdır.

Demographics.io bu tür verileri elde edebileceğiniz bir araçtır. Örneğin “dijital pazarlama” kelime öbeğini ele alarak bir örnek durum oluşturabilirsiniz. Bu örnekten yararlanarak hedef kitleniz hakkında demografik bilgileri öğrenebilir ve ayn zamanda onları kullanabilirsiniz.

Bu araca ek olarak Google Trends üzerinden çeşitli demografik bilgiler elde edebilirsiniz. Google Trends size anahtar kelimenin zaman içerisindeki yolculuğunu gösterecektir. Tekrar “dijital pazarlama” kelime öbeğini kullanarak bir arama gerçekleştirip verilere ulaşmayı deneyebilirsiniz.

Yaş, cinsiyet ve konum dahil olmak üzere demografik bilgilerin belirlenmesi SEO çalışmalarında birçok yönden size yardımcı olabilecektir. Sorguların yapıldığı coğrafi bölgelerde yerel link fırsatlarına göz atabilirsiniz. Yaş ve cinsiyet açısından bu gruplarla alakalı konuları ve ilgi alanları gibi durumları belirleyebilirsiniz.

Şimdi Okumalısın!  6 Kolay Adımda SEO Dostu İçerik Yazmak

2. Sitenizi Ziyaret Edenleri Bulmak

Bu yöntem okun etrafındaki hedefi boyamak gibi bir şeydir. Ancak sitenize gelen ziyaretçilerin tanımak ve onların doğru hedef kitle olup olmadığını belirlemek oldukça önemlidir.

Bu bilgiyi edinmenin en kolay yollarından biri Google Analytics aracını kullanmaktır. Öncelikle demografi ve ilgi alanları raporlarını etkin hale getirmeniz gerekir. Bu etkinleştirme işlemini gerçekleştirdikten sonra hedef kitlenizin yaşı, yeri ve ilgi alanları gibi verileri elde etmeye başlayabilirsiniz.

Bu veriler hedef kitle konusunda size çeşitli fikirler verebilecektir. Bununla birlikte aynı veriler, hedeflenmesi gereken coğrafi konum ve içerik konuları hususunda size yardımcı olacaktır. Öte yandan, bu bilgiler hedef pazarınız ile uyuşmuyorsa yanlış hizalama yapıp yapmadığınızdan emin olmak için gerekli kontrolleri gerçekleştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz.

3. Diğer Markaları Analiz Etmek

Hedef kitleniz hakkında bilgi toplamak için kendi sitenizin dışında rakiplerinizi analiz edebilirsiniz. Demografik bilgileri ararken aslında temelde mümkün olduğunca fazla bilgi toplamak istersiniz. Bu araçlar söz konusu amaç için size yardımcı olabilecektir: Quantcast, Alexa ve YouGov.

Son yönteme benzer şekilde bu veriler hedef kitle hakkında size bilgi verebilecektir. Bununla birlikte aynı veriler hedeflenmesi gereken içerik konuları ve coğrafi konum konusunda size yardımcı olabilecektir. Ayrıca, ilgi alanlarına dayanan bazı harika link kurma fikirlerini de keşfedebilirsiniz.

4. Sosyal Verileri Kullanmak

Sosyal platformlar bir hedef kitle hakkında bilgi edinmenin en hızlı yollarından biridir. Takipçi ve hayran bilgilerini doğrudan markanızın Facebook sayfasında görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca rakipleri ve diğer markaların izleyici bilgilerini Followerwonk aracında görüntüleyebilirsiniz. Bu araçla ilgili en harika şey kullanıcıların neden bahsettiğini size göstermek için bir kelime bulutu oluşturmasıdır.

Özellikle Followerwonk aracının sunmuş olduğu kelime bulutu kaçırmış olabileceğiniz diğer anahtar kelimeleri belirlemenize yardımcı olabilir ve size çeşitli içerik pazarlama fikirleri sunabilir. Bu aracı kullanarak verilerden en iyi şekilde yararlanmaya çalışmalısınız.

Şimdi Okumalısın!  Gizli Anlamsal İndeksleme (LSI) SEO Açısından Ne Anlama Gelmektedir

5. Anketleri Kullanmak

Bu yöntem, bu listede yer alan en basit yöntemdir. Kitlenizi daha iyi anlamak istiyorsanız anketleri kullanmalısınız. Çok sayıda anketten geri bildirim alabilmek için anketleri kısa ve tatlı tutmaya çalışmalısınız. Temel demografik özellikler, genel ilgi alanları, baş ağrıtıcı noktalar ve ihtiyaçlar hakkında sorular sormalısınız.

Anketinizi oluşturma konusunda çeşitli farklı kaynaklardan yararlanmayı düşünebilirsiniz. Ankette topladığınız bilgileri, resimler ve videolar, anahtar kelime hedefleri vb. dahil olmak üzere içerik fırsatlarını belirlemek için kullanmanız gerekir.

6. Soruları Tanımlamak

Google, doğrudan arama motoru sonuç sayfaları üzerinden cevapları sunmaya başladığı için genel kullanıcı sorularını tanımlamak çok daha önemlidir.

Buna ek olarak, potansiyel hedef kitlenizin uzun kuyruklu sorgularını önceden tahmin etmek istersiniz. Böylece onlara doğru zamanda doğru içerikleri sunmayı başarabilirsiniz. Bunun için şu araçları kullanma yoluna gidebilirsiniz: AnswerThePublic, BuzzSumo and SEMrush.

Bu araçlar çeşitli veri kaynaklarından sizlere veriler sunarlar. Bu yüzden hepsini kontrol etmek önemlidir. Hedef kitleniz doğrultusunda uzun kuyruklu aramaları çekmek ve Google arama motoru sonuç sayfalarında doğrudan bir cevap olarak görünme şansınızı artırmak için yaygın sorular etrafında içerikler oluşturmalısınız.

7. İkincil Verileri Araştırmak

Yaş ve ilgi alanları dahil olmak üzere hedef kitlenizi tanıdığınız zaman daha fazla araştırma için boşlukları doldurmayı başarabilirsiniz. Kitlenizin kilit yönlerinden biriyle ilgili araştırmaları aramaya çalışmalısınız.

Örneğin, hedef kitlenizin belirli bir jenerasyondan olduğunu biliyorsanız Google Scholar aracına gidip burada söz konusu jenerasyon hakkında yapılan araştırmaları aramaya başlamalısınız. SEO ile hedefleme yapabilmek adına hedef kitlenizi daha iyi tanımak için bu ek araştırma yöntemlerini kullanmayı düşünmelisiniz.

Sonuç

Hedef kitlenizi araştırmak ve analiz etmek mevcut SEO görevlerinizin ötesinde bir iştir. Ancak, çabalarınızı daha hedefli hale getirdiğinden ve daha fazla site trafiği sunduğundan bu tür çalışmalara önem vermek son derece önemlidir.

Şimdi Okumalısın!  Sık Karşılaşılan 17 Teknik SEO Problemi ve Çözümleri

Yorumlar (2)

 • Serhat cevap

  Güzel bir SEO yazısı… Teşekkürler.

  18 Mayıs 2019 , 12:05
  • Furkan GÖKÇÖL cevap

   Merhaba Serhat Bey, değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Nitelikli içerikler üretmeye çalışıyorum, umarım faydalı olmuştur.

   23 Mayıs 2019 , 23:55

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir