Gerçekten İşe Yarayan 5 Kurumsal SEO Stratejisi & Taktiği

Gerçekten İşe Yarayan 5 Kurumsal SEO Stratejisi & Taktiği

Gerçekten İşe Yarayan 5 Kurumsal SEO Stratejisi & Taktiği

Hepimiz SEO’nun geçtiğimiz yıllarda gerçek anlamda epey değiştiğini bilmekteyiz. Algoritmalar sürekli olarak yenilenmekte ve arama sektörüne makine öğrenimi adı verilen bir teknoloji entegre olmaktadır. SEO’yu artık mükemmel olarak yapabilmek neredeyse imkansızdır.

Başarılı olmak için gerçekten işe yarayan en iyi kurumsal SEO stratejilerinin ve taktiklerinin neler olduğunu bilmelisiniz. Bunları hemen şimdi incelemeye başlamalısınız.

1. Çarpıcı Mesafe

Eski ama işe yarar bir stratejidir. Çarpıcı mesafede yer alan anahtar kelimeleri hedeflemek her zaman iyi bir seçenektir. Kolayca toplanabilen elmaları toplayıp sitenizin performansınızı iyileştirmeye çalışmalısınız.

Çarpıcı Mesafe Anahtar Kelimeleri

Çarpıcı mesafede yer alan anahtar kelimeleri bulma süreci oldukça basittir:

 • Ahrefs kullanarak alan adınızda bir tarama yapmalısınız.
 • Organik anahtar kelimeler kısmına giderek burada hedeflediğiniz ülkenin bayrağını seçmelisiniz.
 • Pozisyon sekmesine tıklamalı ve filtreye 11-20 sıralamasını dahil ederek çarpıcı mesafenizi öğrenmelisiniz.

Bu Neden Önemli?

Birinci sayfaya yakın olan anahtar kelimeleri yerinden oynatmak her zaman oldukça kolaydır. Çarpıcı mesafede yer alan anahtar kelimeleri hedeflemek en iyi fırsatları kolayca bulmak anlamına gelmektedir.

Faydaları

 • Artımlı trafik.
 • Dönüşümlerde potansiyel artış.
 • Daha iyi görünürlük.

Sonuç

 1. sırada ve 6. sırada yer alan bir anahtar kelimeleri yerinden oynatarak sadece 3 ay içerisinde trafik değerlerinizde %15 dolaylarında bir artış yakalamanız mümkündür.

Başlıkları düzenlemek, içeriği gözden geçirmek, link oluşturmak ve sosyal sinyaller elde etmek yapmanız gereken çalışmalardır. Bunların her birisinin anahtar kelimeleri içeren açılış sayfalara yönlendirilmiş olması önemlidir. Böylece sayfalarınızın görünürlük düzeyini yükseltebilir ve zaman içerisinde ilk üç sıraya gelebilirsiniz.

Sitenizi ilk 3 sıraya getirdikten sonra siteniz çok daha fazla trafiğe sahip olacaktır. Bu trafik aynı zamanda daha fazla görünürlük ve daha fazla dönüşüm anlamına gelmektedir. Oldukça yüksek rekabetin olduğu arama motoru sonuç sayfasında bu sizi epey memnun edecektir.

2. İçerik Genişletme

Çarpıcı mesafede olan ve sıralama elde edebileceğiniz anahtar kelimeleri bulduktan sonra sitenizde yer alan içerikleri son kullanıcının ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde gözden geçirerek onları daha uygun ve kullanışlı hale dönüştürmelisiniz.

Sitenizde özellikle zayıf içerik veya boş sayfa (başlığı olup herhangi bir içeriğe sahip olmayan sayfalar) yer alıyorsa bu son derece önemlidir.

Şimdi Okumalısın!  Mobil SEO Rehberi

Zayıf içerikleri bulmak ve içerikleri kolayca gözden geçirmek için oldukça kolay bir süreci takip edebilirsiniz:

 • DeepCrawl’ı kullanarak alan adınızı taramalı ve sonuçlara göz atmaya başlamalısınız.
 • Content kısmından Content > Body Content > Thin Pages yolunu takip etmelisiniz.
 • Buradaki URL’yi alıp Ahrefs’e yapıştırmalı ve ilgili URL’nin hangi anahtar kelime için sıralamaya girmeye çalıştığını öğrenmelisiniz. Anahtar kelimeler çarpıcı mesafede yer alıyor ve önemliyse bu durumda ilgili sayfanın içeriğini güçlendirmeye çalışmalısınız.

Bu Neden Önemli?

Google sürekli olarak düşük kaliteli veya zayıf içeriğe sahip olan sitelerin peşinden gitmektedir. Her gelen yeni güncellemenin temel hedefinde bu vardır.

Markalar kullanıcılara yüksek kaliteli içerikler sunmak zorundadır.

Herhangi bir değere sahip olmayan içerikler sıralamaya girmezler ve kullanıcıya iyi bir deneyim sunmazlar.

Sitenizin sıralama elde etmesini istiyorsanız, kullanıcılara kullanışlı ve anlamlı içerikler sunarak onların içerikleri kolayca tüketmelerini sağlamalı ve onlara yardımcı olmaya çalışmalısınız.

Bir başka ifadeyle satış yapmayı bırakmalı ve yardımcı olmaya çalışmalısınız.

Faydaları

 • İyi kullanıcı deneyimi.
 • Yüksek alan adı otoritesi.
 • Daha iyi etkileşim ölçümleri.
 • Daha iyi görünürlük ve daha fazla trafik.

Sonuç

İçeriği genişleterek veya sayfadaki içerikleri genişleterek 6 ay içerisinde site trafiğini %25 oranında yükseltmeniz mümkündür.

Google’dan ceza almış olan bir siteyi dahi bu cezadan kurtarabilmek için benzer yol izlenmektedir. Siz bu yolu ceza almadan takip ederek sitenizi güçlendirmeye çalışmalısınız.

Site Çapında Eşleşmeler

Boş veya zayıf sayfaları temizlemek için basit bir yöntemi takip edebilirsiniz:

 • Bu sayfalara noindex meta etiketi ekleyebilir ve onları robots.txt dosyasında engelleyerek Google’ın bu siteleri taramalarına engel olabilirsiniz.
 • Yüksek kaliteli, uygun ve kullanışlı içerikler ekleyerek kullanıcıları ve arama motorlarını memnun edebilirsiniz. (Minimum 600 kelimeden oluşan içerikler)
 • Sayfaları kaldırabilir ve sayfaların 404 hata kodu vermelerini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz uygun içeriklere doğru 301 yönlendirmesi yapabilirsiniz.

3. İçerik Üretme Makinesine Dönüşme

İçerik, SEO açısından son derece önemli bir faktördür. Özellikle insanların dikkatini çekebilmek için ilk aşamalarda içeriğe ihtiyacınız olacaktır.

Neredeyse her müşteri davranışının içerisinde bir problem ve bir bilgi odaklı arama yer almaktadır.

Markalar ve ajanslar başarılı olmak ve arama motoru sonuç sayfasında kazanmak istiyorsa kullanıcıların davranışları doğrultusunda onlara yardımcı olacak yüksek kaliteli içerikler oluşturmak zorundadırlar.

Birçok SEO uzmanı müşterileri için bir şeyler yapmaya çalışırken içerik oluşturmayı geri plana itmektedirler.

Şimdi Okumalısın!  2018'de Öne Çıkan En Önemli 7 Sıralama Kriteri

Bir siteye blog eklemek içerik oluşturmak için son derece kullanışlı bir yöntemdir. Bu yöntem doğrultusunda müşterilerin ihtiyaçlarına müdahil olarak onların ilgisini yakalamak mümkündür.

İnsanların büyük bir kısmı ne tür içerikler oluşturulması gerektiğini merak etmektedir.

Cevap oldukça basittir.

Her türde içerik oluşturmanız gerekmektedir.

İçeriği bir metin içerik olarak görmemeniz gerekmektedir. İçerik görsel ve video şeklinde olabilmektedir.

Video içerik ve cevap kutucuğu tarzı içerikler en iyi içerik türlerinde yer almaktadırlar.

Bir örnek ile bunları incelemek istiyorsanız Google’da bir soru araması gerçekleştirmelisiniz.

Karşınıza çıkan sonuçların bir kısmında video ve cevap kutucuğu yer alacaktır. Bununla birlikte bu sonuçlar arama motoru sonuç sayfasında önemli bir alanı kapsayacaktır.

İnsanlar her zaman kısa biçimli ve uzun biçimli içeriklerden hangisinin işe yaradığını merak etmektedir. Yapılan araştırmalarla uzun biçimli içeriklerin arama motoru sonuç sayfasında çok daha fazla işe yaradığı saptanmıştır. Kullanıcı etkileşimleri bu tarz içeriklerde daha fazla olabilmekte ve bu tür içerikler kullanıcılara daha fazla değer katabilmektedir.

Buna rağmen, kısa ama anlaşılır ve kullanıcılara değer katan türde içerikler oluşturmanız durumunda bunların da işe yaradığını görebilirsiniz.

Hedef kitlenize bağlı olmak koşuluyla çeşitli testler yapabilir ve hangisinin daha fazla işe yaradığını gözden geçirebilirsiniz.

Son olarak, içerik oluştururken sadece bir veya iki anahtar kelimeyi hedeflemek gibi bir hataya düşmemelisiniz. Bir konuyu ele almalı ve anahtar kelime tabanlı çalışmalardan uzaklaşmadan kullanıcının arama niyetini hesaba katarak içerik oluşturmalısınız.

Aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurarak çeşitli içerikler oluşturmaya çalışabilirsiniz:

 • Kullanıcıların sorularına cevap verebilecek içerikler oluşturabilirsiniz.
 • Özgün, spesifik, yüksek kaliteli ve orijinal içerikler oluşturup kullanıcı deneyimini ön plana çıkarmalısınız.
 • Bir konuyla ilgili incelemeler ve değerlendirmeler yapmalısınız. İhtiyaç duyduğunuz içerik kalitesini tespit etmelisiniz. Hedef kitlenizi gözden geçirmeli ve onlara yön gösterebilecek şekilde içerikler oluşturmaya çalışmalısınız.
 • Görseller, ilginç bilgiler ve listeler ekleyerek oluşturduğunuz içeriklerin çok daha dikkat çekici olmasını sağlamalısınız.
 • Kullanışlı ve bilgilendirici içerikler sunmalısınız. Kullanıcıların faydalanmaya çalışacağı türde içerikler oluşturmalısınız. Bir problem söz konusuysa o problemi çözecek türde içerikler oluşturmaya çalışmalısınız.

4. Cevap Kutucuğu Optimizasyonu

Cevap kutucuğu stratejisine sahip olmak için modern arama için olmazsa olmazlardan birisidir.

Cevap kutucuğu sadece sesli arama ile bağlantılı bir şey değildir. Aynı zamanda organik arama sonuçlarında üst kısmında yer almakta ve sıfırıncı pozisyonda yer aldığı için maksimum odağa sahip olmaktadır.

Şimdi Okumalısın!  Siyah Şapka SEO Yöntemlerinin İşe Yaradığının Düşünülmesine Neden Olan 6 Etken

Google Zengin Cevaplar Kutucuğunda Sıralama Elde Etme

Cevap kutucuğu kısmında sıralama elde etmek için şunları yapmalısınız:

 • İçerikte kullanıcıların sorgularına yer vermelisiniz. Özellikle bunu H1 etiketinde yapmalısınız.
 • Daha sonra cevabı kullanıcıların isteyeceği türde biçimlendirmeye çalışmalısınız.

İçeriğiniz ilgili bir konuda doğrudan kullanıcıların sorularına cevap verebiliyor mu? Eğer veremiyorsa içeriği gözden geçirmeli ve kullanıcıların sorularına cevap vermeye çalışmalısınız.

Bunun için SEMrush gibi araçlardan faydalanarak mevcut sorgular için en üst sırada yer alan cevap kutucuğunda neler yer aldığını öğrenebilirsiniz. Listeleri, tabloları ve paragrafları doğru biçimlendirmeleri kullanarak içeriklere eklemeyi ihmal etmemelisiniz.

Cevap Kutucuğunda Gözükme İpuçları

 • Cevap kutucuğunda yer alan anahtar kelimeleri hedeflemelisiniz.
 • Sorulara açık, hızlı ve 100 kelimenin altında olacak şekilde cevap vermelisiniz.
 • Kullanıcıların faydalı bulabileceği türde içeriklere yer vermelisiniz.
 • Listeler, tablolar ve grafikler kullanmalısınız.
 • Tüm bilgileri tamamen ortaya koymamalısınız. Kullanıcılara daha fazla bilgiyi siteden edinmek için bir neden sunmalısınız.

5. Dahili ve Harici Linkleme

Birçok SEO uzmanı dahili link çalışması yapmanın gücünü hafife almaktadır.

Birbiriyle alakalı çeşitli içeriklere sahipseniz birbiri arasında bağlantı kurabilmek için linklere başvurmalısınız.

Dahili linkler içerikleri birbirine bağlamakta ve Google’a ve diğer arama motorlarına sitenizin yapısını anlama konusunda fikir verebilmektedir. Özellikle sitenizin önemli sayfalarına daha fazla değer yüklemek istiyorsanız dahili link çalışmalarından faydalanmanız gerekmektedir.

Dahili link ile ilgili en önemli durum linkleri tamamen kontrol edebilecek olmanızdır. Linkleri ve aynı zamanda çapa metinlerini kontrol etmeyi başararak sayfalar arasındaki bağlantıları daha güçlü şekilde kurmayı başarabilirsiniz.

Otoriter ve ilgili olan harici sitelerden link almak hala oldukça önemli olsa bile miktara değil daha çok kaliteye odaklanmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Sosyal kanalları kullanarak içeriğinizi buralarda dağıtmaya çalışmalı, kaliteli linkler elde etmeli ve sitenizdeki linklerin ilgi çekici olmasını sağlamalısınız.

Arama motoru algoritmaları her gün bir önceki güne göre çok daha akıllı olmaktadırlar. Arama motoru sonuç sayfasında rekabet ederek 1. sırada yer alabilmek artık eskisinden çok daha zordur.

Doğru taktikleri ve doğru stratejileri takip ederek her zaman arama motorlarından daha fazla trafik elde etmeyi başarabilirsiniz.

Genel performansınızı iyileştirecek çok farklı ve işe yarar ipuçları olsa bile ilk olarak buradaki taktik ve stratejilerden yararlanarak markanızı büyütmeye çalışmalısınız. Daha önce test edilmiş ve sonuç alınmış olan bu stratejileri ve taktikleri kendi sitenizde test ederek sonuç almaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir