Mobil SEO Rehberi

Mobil SEO Rehberi

Mobil SEO Rehberi

Bir site sahibi olmak güzel bir şey. Ancak site sahibi olmakla her şey son bulmaz. Bu sadece bir başlangıçtır.

Bir site sahibi olduğunuz zaman yolculuğunuz lezzetli, ödüllendirici ve başarılı bir biçimde geçebilecektir. Hızlı akış gösteren bu online dünyada var olabilmek için yeteri kadar hızlı olabilmek önemlidir. Online dünyada başarılı olmanın en önemli yollarından birisi mobil SEO veya mobil optimize çalışmaları konusunda bilgili olmaktır. Bu biraz kafanızı karıştırabilir ancak neyin ne olduğunu anladıktan sonra her şeyi daha net görebileceksiniz.

Online Senaryoyu Bilmelisiniz

En önemlisi online dünya son derece rekabetçi bir ortamdır. Sadece güçlü olanlar ayakta kalabilmektedir. Her gün binlerce site ortaya çıkmakta ve binlerce site kapanmaktadır. Bu dünyada ayakta kalabilmek için gerçekçi olmak gerekmektedir.

Online dünyada gerçek kral site ziyaretçileridir. Bu nedenle onların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmalı ve onların beklentilerini anlamalısınız. Sitenize gelen ziyaretçiler müşterilere dönüşebilme potansiyeline sahiptirler. Bunu başarmak için onların beklentilerini tam anlamıyla karşılamanız gerekmektedir. Üstelik bu beklentiyi karşılama durumu sadece bir iki saniye içerisinde belli olmaktadır. Bu nedenle ziyaretçileri ikna edebilmek için sadece bir iki saniyeye sahip olduğunuzu bilmelisiniz.

Bununla birlikte online ziyaretçilerinizin kalplerine dokunabildiğiniz sürece başarılı olabileceğinizi bilmelisiniz. Kalplere dokunmak online dünyada oyunun kurallarını değiştirebilmeniz anlamına gelecektir.

Büyük Soruya Odaklanmalısınız

Bunu nasıl başarabileceğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Büyük soru belirtilen unsur budur. Bunun basit bir formülü yoktur. Ziyaretçi çekmek, onlarla etkileşim kurmak ve onları mutlu müşterilere dönüştürmenin birbirinden farklı yöntemi bulunmaktadır. Bağlamsal olarak sitenizin mobil dostu olması bu yönde atılabilecek en önemli adımlardan birisidir. Siteniz mobil cihazlar için optimize edilmiş değilse kaybeden tarafta olacağınızı bilmelisiniz. Mobil dostu bir siteye sahip değilseniz mobil gelişimi göz ardı etmişsiniz demektir.

Şimdi Okumalısın!  Negatif SEO Çalışmalarına Karşı Koyabilmenin 7 Yolu

Odak Noktası – Mobil SEO ve Mobil Optimizasyon

Bu durum bizi sitelerimizi mobil dostu hale dönüştürmek için ihtiyacımız olan yöntemleri keşfetmeye yöneltmiştir. Bu yöntemlerin her birisini mobil SEO ve mobil optimizasyon başlığı altında toplamak mümkündür.

Bir site sahibi olarak mobil optimizasyona dikkat etmeli ve mobil SEO tekniklerini kullanarak sitenizi mobil cihazlardan gelen arama motoru trafiğine hazır hale getirmelisiniz. En önemlisi, Google’ın son algoritmasına uyum sağlamayı başarmalısınız. Bu algoritma sitelerin sıralamasını artık mobili göz önünde bulundurarak gerçekleştirmektedir. Siteniz belirli nitelikleri karşılamıyorsa sıralamasında ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Bu düşüşler arama motorundan elde edilen trafiğin azalması anlamına gelmektedir.

Bu nedenle iyi bir mobil SEO ve mobil optimizasyon stratejisine ihtiyacınız olacaktır.

Başlangıç Adımları

Mobil SEO ve mobil optimizasyon konusunda yapacaklarınız daha çok teknik detaylardan oluşabilecektir. Sitenizi mobil dostu hale dönüştürmek için bunların gerekli olduğunu bilmelisiniz. Bunları yapmanız durumunda ziyaretçiler sitenizi çok daha kolay bulacaklar ve ondan faydalanmanın çeşitli yollarını arayacaklardır. Mobil optimizasyon ile mobil cihazlardan gelen ziyaretçilerinizin sitenizden en iyi şekilde faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle site tasarımı, site yapısı, sayfa hızı ve mobil ziyaretçileri etkileyen diğer faktörler gibi çeşitli noktalarda düzenlemeler yaparak sitenizi optimize etmelisiniz.

Bir siteyi mobil için optimize etmek veya mobil dostu hale getirmek için belirli karakteristik adımlar atmak gerekmektedir. Örneğin, siteniz aşağıdaki koşulları sağladığı zaman mobil dostu olabilmektedir:

 • Mobil cihazlarda içerikleri düzgün bir biçimde sunarsa
 • Yakınlaştırma gerektirmezse
 • Çeşitli ekran boyutlarında kolayca okunuyorsa
 • Gezinti imkanı oldukça kolaysa
 • Mobil kitle için kullanışlı durumdaysa
 • Google tarafından kolayca anlaşılıyorsa

Mobil optimizasyon çalışmalarına olabildiğince kısa süre içerisinde başlamalısınız. Google’ın sitenizde yer alan içerikleri anlamasını sağlamalısınız. Bunları yaparsanız Google’ın sitenizi kolayca görmesini sağlayabilir ve mobil cihazlardan trafik elde etmeye başlayabilirsiniz.

Mobil SEO Rehberiniz

Mobil SEO için gerçekleştirilebilecek en iyi yöntemleri aşağıda bulabileceksiniz. Her şey adım adım anlatıldığı için uygulanması gereken yöntemleri uygulamakta pek fazla zorluk çekmeyeceksiniz.

 1. Sayfa Hızı: Sayfa hızı mobil kullanıcılar için son derece önemlidir. En doğru sayfa hızını elde etmek için görselleri optimize etmeli, kodları küçültmeli, tarayıcı önbellekleme teknolojisinden yararlanmalı ve aynı zamanda yönlendirme miktarını azaltmalısınız. Siteniz için gerekli olan en doğru hızı yakalamak için bunlar kontrol etmeniz gereken en önemli noktalardır.
 2. CSS, JavaScript veya Görsel Engellemelerini Durdurma: Sitenizde bu üç elementi engelleme yoluna gidiyorsanız artık buna son vermelisiniz. Mobil SEO için buna ihtiyacınız olmayacaktır. Artık mobil cihazlardan bu elementleri desteklemektedir. Google içerikleri kullanıcıların gördüğü gibi görmek istemektedir. Bu nedenle CSS, JavaScript veya görselleri engelleme yoluna gitmemelisiniz. Bu elementlerin her birisi Google’ın sitenizin mobil dostu olup olmadığını anlamasına yardımcı olacaktır.
 3. Mobil Site Tasarımı: Mobil cihazlar sitelerin görüntülenmesi konusunda çeşitli önemli adımlar atmışlardır.
Şimdi Okumalısın!  SEO Firmaları ile Çalışmadan Önce Sormanız Gereken 12 Soru

Mobil SEO destekli bir siteye sahip olmak istiyorsanız belirli konulara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Flash Kullanmamalısınız: Mobil cihazların büyük bir bölümünde Flash desteklenmemektedir. Sitenizde özel efektler için Flash kullanıyorsanız artık buna bir son vermelisiniz. Flash yerine HTML5 kullanmalısınız.
 • Açılır Pencere Kullanmamalısınız: Mobil cihazlarda açılır pencerelere yer vermek hemen çıkma oranının yüksek olmasına neden olacaktır. Bu son derece önemli bir konudur. Açılır pencerelere mobil cihazlarda yer vermemelisiniz.
 • Tombul Parmakları Düşünmelisiniz: Site tasarımınız için mutlaka tombul parmakları düşünerek adımlar atmalısınız. Kullandığınız gezinti ögelerine yanlışlıkla tıklama gerçekleştirilirse sitenizin mobil versiyonundan verim alamazsınız.
 1. Başlıkları ve Meta Açıklamaları Optimize Etme: Mobil cihazlar arama yapmak için çok daha az ekran alanı sunarlar. Bu nedenle en önemli kural arama motoru sonuç sayfasında en iyi şekilde görünecek başlıklar, URL’ler ve meta açıklamalar seçmektir.
 2. Schema.org Yapılandırılmış Verisi Kullanma: Mobil cihazlarda sınırlı ekran alanı, zengin snippetlerin ön plana çıkmasındaki en önemli etken durumundadır. Zengin snippetler sayesinde mobil aramalar masaüstü aramalardan çok daha fazla dikkat çekmektedirler.
 3. Yerel Arama Optimizasyonu: Yerel elementlere sahip bir işletmeniz varsa bu durumda mobil içerikleri yerel arama için uygun hale getirmelisiniz. İsminizi, adresinizi, telefon numaranızı ve bulunduğunuz şehir gibi bilgileri standart hale dönüştürmeli ve bunlara sitenizde yer vermelisiniz.
 4. Mobil Site Yapılandırması: Duyarlı tasarım, dinamik sunum, ayrı mobil URL gibi yaklaşımların her birisi geçerli olan mobil site yapılandırması durumundadır. Mobil SEO için uğraşırken bunu dikkatlice düşünmelisiniz. Sitenizi ayarlarken duyarlı tasarım, dinamik sunum ve ayrı mobil URL seçeneklerinden birini seçmelisiniz.

Ancak, Google her zaman duyarlı tasarımı tercih etmektedir. Duyarlı tasarıma sahip olan bir site içeriği görüntüleyen ekrana uyum sağlamaktadır. Bu uyum otomatik olarak gerçekleştirildiği için içerikler hem masaüstü hem mobil için hazır hale getirilmiş olmaktadır. Böylece kullanıcı sitenizi nereden ziyaret ederse etsin içerikleri cihazlara uyumlu hale getirmek mümkün olmaktadır.

Şimdi Okumalısın!  Kullanıcı Etkileşimini Artırmanın 11 Yolu

Dinamik sunum ise mobil ziyaretçiler ve masaüstü ziyaretçilere birbirinden farklı içerikler göstermektedir. Bunu yapabilmek için HTTP başlıklarında çeşitli oynamalar yapılmaktadır. İçerik kullanıcı istemcisi tarafından sayfaya gönderilen isteğe göre kullanıcıya sunulmaktadır.

Bununla birlikte mobil kullanıcılar için paralel bir site oluşturmanız mümkündür. Böylece mobilde her şeyi kullanıcılar için hazır hale getirebilirsiniz. URL konusunda kafa karışıklığı yaratmamak için alt alan adı olarak “m” kullanabilirsiniz. Ancak, kopya içerik problemi yaşamamak için doğru yönlendirmeleri yaptığınızdan ve rel=”canonical” etiketini kullandığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Yukarıda yer alan mobil SEO rehberli mobil SEO ve mobil optimizasyon konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Mobil ziyaretçileri memnun edebilmek için sitenizin mobil dostu olması gerekmektedir. Unutmamanız gereken bir diğer detay ise bu çalışmaları yapmadığınız sürece mobil trafik kaybı yaşayacak olmanızdır. Mobil SEO ve mobil optimizasyon çalışmalarını mutlaka dikkate almalısınız.

Yorum (1)

 • Şevval SEKBAN cevap

  sizinle çalışmaya başlayalı yaklaşık 4ay oluyor ve sayenizde gözle görülür çok güzel ilerlemeler sağladık. her seferinde yazdığınız yazıların çok faydasını gördüm işinize gerçekten önem veriyorsunuz dürüstsünüz güvenilirsiniz disiplinli çalışıyorsunuz benim için en önemlisi de ulaşılabilirsiniz ve her konuda yardımcı oluyorsunuz bana ve siteme değer kattınız çok teşekkür ederim sizinle çalışmaktan çok memnunum başarılar diliyorum iyi çalışmalar.

  16 Ekim 2018 , 03:11

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir