Gizli Metin Tekniği ve SEO Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Gizli Metin Tekniği ve SEO Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Gizli Metin Tekniği ve SEO Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

Gizli metin tekniği veya kısaca gizli metin SEO, el kitabında yer alan en eski yöntemlerden birisidir. Eğer gizli metnin SEO çalışmalarınızın verimliliğini yükseltmesini bekliyorsanız kısa süre içerisinde elinize geçecek tek bulgu bu taktiğin işe yaramaz ve verimsiz bir taktik olduğudur.

Geçmişe dönüp bakacak olursak gizli metnin ne olduğunu daha iyi anlayabilirsin. Arama motorları çok fazla gelişmiş değilken bazı site sayfalarında metinleri gizleyerek sıralama sahibi olmak mümkündü. Bunu yapabilmek için hedeflenen anahtar kelimeleri sayfalarda gizleyip bir içerik oluşturmak yeterliydi. Aynı yöntemle başka sitelerde linkleri gizleyip sıralama sahibi olmak mümkündü.

Aynı zamanda içerik gizleme olarak bilinen bu yöntem işe yarayan bir taktikti çünkü metni ziyaretçilere gizlemiş olmanıza rağmen arama motorları bunları görebilirlerdi. Fakat bu yöntem etkinliğini çok uzun süre gösteremedi çünkü arama motorları kendilerini geliştirdiler ve bu tür istenmeyen taktikleri daha kolay bir biçimde tespit edebilir hale geldiler.

Metin Gizleme Tekniği Neden Kullanılır?

Metin gizleme tekniğinin kullanım nedenleri ve uygulama biçimleri birbirinden farklı olabilmektedir. SEO uzmanları tarafından da kullanılan bu yöntemin kullanılma nedenlerinden bazılarına aşağıda yer verdik. Bunlardan yararlanarak gizli metin tekniğinin neden tercih edildiğini öğrenebilirsiniz.

Ziyaretçilere Gözükmeyen Anahtar Kelimeleri Kullanma

Örnek vermek gerekirse rakiplerinizin isimlerinden söz edebiliriz. Rakiplerinizin marka isimleriyle sıralamaya girmek çok doğru bir iş değildir. Çünkü bu anahtar kelimeleri kullanmak yasal uygunluk, kurumsal pazarlama politikaları ve gizli SEO yaklaşımları ile pek mümkün değildir.

Bununla birlikte bazı SEO uzmanları anahtar kelimelerin yanlış yazılışlarına yer verip onları gizlemişlerdir. Çünkü bu anahtar kelimeler normalde içeriğe uygun değillerdir ve ziyaretçilerden gizlenerek onlar yokmuş gibi bir hava yakalamak mümkün olmuştur.

Yoğun Miktarda Anahtar Kelime Kullanımı

Bazı SEO uzmanları bir sayfada anahtar kelime miktarını yükseltmenin sıralamaya büyük etki ettiğini düşünmektedirler. Bu belki yıllar önce yani 1990 ve 2000 yıllarında geçerli bir durumdu. Ancak bugün geçerlilik taşıdığını söylemek pek doğru değildir.

Linkleri Gizleme

Sıralama faktörü olmaları açısından linkler hala çok ama çok güçlüdür. Bazı siteler diğer sitelerden link almalarına rağmen bunları gizleme yoluna gitmişlerdir. Bu linkler gizlidir çünkü pek çok zaman içerikle alakasız durumdadırlar. Bir bakıma paylaşılan içerik ile bir siteye verilen link arasında herhangi bir konusal bağlantı söz konusu değildir.

Şimdi Okumalısın!  Her CEO'nun SEO Hakkında Anlaması Gereken 13 Şey

Bazı durumlarda sitelere eklenen linkler benzer firma tarafından eklenmişlerdir veya ilgili firmanın bağlantılı olduğu bir başka firma tarafından eklenmiştir. Bazı durumlarda ise siteler ele geçirilerek bu linkler eklenmiştir. Tüm bu yöntemler SEO çalışmaları arasında hoş karşılanmayan durumlardır ve ayrıca uygulanması yasa dışı olan yöntemlerdir.

Google bu iyileştirme yöntemlerinden hoşlanmaz çünkü bunlar kaliteli içerik etrafına örülmüş olan yöntemler değillerdir. SEO uzmanları arama motoru algoritmasını aldatmaya veya yolu uzatarak algoritmanın etrafından dolanmaya çalışmaktadırlar. Bu yüzden Google yıllar içerisinde kendini geliştirerek gizli içerik veya gizli link olup olmadığını anlayabilecek kapasiteye ulaşmıştır.

Bazı koşullarda gizlenmiş olan içeriğiniz Google’ın gelişmiş tarayıcılardan yakalanmadan geçmeyi başarabilir ama yine de bu gizli içeriğiniz veya sahip olduğunuz gizli linklerin sıralamaya üst sıralardan girebileceği anlamına gelmez. Ek olarak, Google artık elle inceleme yapan çalışanlara sahiptir. Bunların tek işleri manüel olarak bir siteyi gözden geçirip bu tür istenmeyen yöntemler kullanıp kullanmadıklarını tespit etmek ve kullanıyorlarsa onları cezalandırmaktır.

Gizli Metin Tekniğini Kullanmanın Geçerli Nedenleri

Google bir sitede gizli içerik olup olmadığını kontrol etmek için çeşitli yöntemler geliştirmiştir ama Google esasında belirli gizli metin tekniklerine izin vermektedir. Aşağıdan izin verilen bu gizli metin tekniklerinden bazılarına ulaşabilirsiniz.

Gezinti Elementlerinin Bir Parçası Olarak Gizli Metin

Bir sayfada çok fazla link yer alması büyük bir sorun olmasa bile ekranda aynı anda çok fazla link görülmesi büyük bir problemdir. Açılır kapanır menüler, hiyerarşiye bağlı çeşitli menüler, sekmeli menüler, kayıp giden menüler ve buna benzer diğer menü çeşitleri her şeyin daha düzgün gözükmesine yardımcı olurlar.

İçerik kullanıcının sayfayı yüklediği ilk seferde gizlenmiş olur. Buna ek olarak CSS üzerinde kullanılan “display: none” ve JavaScript kontrolünde olan diğer teknikler menülerde yer alan içerikleri kullanıcılardan gizlerler. İmleci menünün üzerine getirmek veya bazı sayfa elementlerine tıklayarak menüyü açmak gizlenmiş olan içeriğin görünmesini sağlar.

Burada temel kural ise gizlenmiş olan içeriğin kullanıcılara nasıl gösterileceğinin açık bir biçimde belli edilmesidir. Bir ok işareti, bir buton, bir link veya buna benzer elementlerle gizlenmiş olan içeriğin kullanıcı tarafından kolayca bulunması sağlanmalıdır. Böylece olumsuz SEO uygulamalarının önüne geçilmiş olur. Burada içeriği gizlemek tamamen kullanıcı deneyimiyle ve sayfanın karmaşıklığını engellemekle ilgilidir.

Ücretli İçerik Aboneliği

Google sitelere ücretli abonelik için içerikleri gizleme izni vermektedir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken durum ise ilk tıklamanın ücretsiz olmasıdır. Ziyaretçi Google üzerinden geldiği ilk seferde içeriği görebilir ama farklı bir sayfaya tıkladığında ise içerik artık görünmez olur. Bunun için giriş yapmak veya içeriği görebilmek için ödeme yapmak gerekir.

Şimdi Okumalısın!  Negatif SEO Çalışmalarına Karşı Koyabilmenin 7 Yolu

Burada amaç ise yayıncının sunmuş olduğu içerik hakkında bir sunarak ziyaretçinin aradığını bulup bulamadığından emin olmasını sağlamaktır.

Mobil ve Masaüstü İçin Tasarlanmış Sayfa Elementleri

Esnek siteler sayfanın ölçülerine göre değişebilir veya kendilerini ayarlayabilirler. Belirli bir genişliğe ulaşıldığı zaman bazı sayfa elementleri görünmez olabilirler. Ancak kaynak kodunda hepsi görünür durumdadır sadece maksimum genişliğe ulaşıldığında görünmez olanlar geçici bir süreliğine görünmezlik niteliği kazanmış olurlar. Bu tamamen kullanılabilirlik amacıyla yapılmıştır ve Google neler olup bittiğinin farkındadır. Bu nedenle bu tür amaçlarla kullanılmış olan metin gizleme yöntemine karşı herhangi bir yaptırıp uygulanması söz konusu değildir. Çünkü bu yöntemin kullanım amacı mobil ve masaüstü için kullanımı deneyimi yükseltmeye yöneliktir.

Zarif Bozulma Durumu

Bazı geliştiriciler sitelerini en uygun kullanıcı deneyimine göre ayarlarlar. Bunu yaparken gelişmiş web tarayıcılarından ve eski web tarayıcılarından faydalanırlar. Yaptıklarının en iyi kullanıcı deneyimini sunduklarından emin olmak için çeşitli yöntemler geliştirirler. Örneğin bir tarayıcı görselleri, JavaScript ve CSS gibi ögeleri desteklemiyorsa ona uygun içerik görüntülenir. Ancak bunu sağlamak için bazen yeni tarayıcılarda gözükebilen içerikleri eski tarayıcılarda gizlemek gerekir.

Bu durum aynı zamanda yeni tarayıcılarda da geçerlidir. Eğer kullanıcı söz konusu özellikleri devre dışı bırakmışsa sayfanın uygun bir biçimde yüklenmesi için yine içerik gizlenir. Aynı durumda bant genişliği konusunda sıkıntı yaşayanların sayfayı yüklemeye çalışması sırasında da geçerlidir. Arama motorları tüm içerikleri görebilecek olsa bile içerik zarif bozulma olarak adlandırılan yapıda kullanıcıya sunulur.

Tüm bu uygulanan yöntemleri göz önünde bulundurduğunuz zaman aslında temel nokta göz önüne çıkmaktadır. İçeriği algoritmayı aldatmak veya kandırmak, arama motoru sıralamasını geliştirmek için gerçekleştirmediğiniz sürece bir sıkıntı yaşamazsınız.

Gizli Metin Nasıl Oluşturuldu? Gizli Metni Tespit Etmenin Yolları Nelerdir?

Yazı ve Arka Plan Renginin Aynı Olması

Beyaz arka planda beyaz yazı rengi kullanılan en eski yöntemlerden birisidir ama aynı zamanda en kolay tespit edilen yöntemdir. İmleçle sayfanın üzerinden geçmek veya sayfada CTRL+A kombinasyonu yapmak her şeyi ortaya çıkarabilir. En olmadı kaynak kodlarını kontrol ederek neler olduğunu görebilirsiniz.

CSS ögesini devre dışı bırakmak da bu yöntemin tespit edilmesini sağlar. HTML 4’ün eski tarz font renklendirme niteliklerini kullanmak <font> etiketinin kullanımı nedeniyle içeriği gizlemeyi sürdürür çünkü bu nitelik CSS kullanmamaktadır.

CSS ile Gizli Metin

CSS kullanarak içerikleri gizlemenin onlarca farklı yolu vardır. Bunlar arasında “display: none”, “visibility: hidden”, “height: 0”, “width: 0”, “text-spacing: -1000” gibi çeşitli yöntemler vardır. CSS devre dışı bırakılarak veya kaynak kodu kontrol edilerek bu ortaya çıkarılabilir.

JavaScript bu nitelikleri kontrol edebilecek yetkinliğe sahiptir. Bu nedenle gizlenmiş olan tüm içeriği görüntülemek için JavaScript’in devre dışı bırakılması tavsiye edilir. CSS nasıl devre dışı bırakılır bilmiyorsan bu konuda araştırma yaparak yeni bilgiler edinmeyi deneyebilirsiniz.

Şimdi Okumalısın!  Kullanıcı Etkileşimini Artırmanın 11 Yolu

Kullanıcı Aracı Tespiti

Kullanıcı aracı veya teknik dille “user-agent” bir kullanıcının hangi web tarayıcısını kullandığını tespit etmek için sunucu tarafında script dilleri tarafından kullanılan bir araçtır. Bunlar aynı zamanda arama motoru botlarını tespit edebilme becerisine sahiptirler. Googlebot veya diğer arama motorları tespit edildiği zaman bir sayfanın farklı bir versiyonu onlara gönderilebilir. Kaynak koduna bakıldığında gizlenmiş içeriği görebilmeniz mümkün değildir. Bu tür içeriği tespit edebilmenin tek yolu arama motoru botunun bir kopyası gibi gözükecek şekilde tarayıcının kullanıcı aracını değiştirmektir. Bunu yapabilmenizi sağlayacak birçok farklı tarayıcı eklentisi bulunmaktadır. Bu eklentileri kullanarak tarayıcıların kullanıcı araçlarını arama motoru gibi gösterme fırsatını elde edebilirsiniz.

IP Adresi Tespiti

Kullanıcı aracının tespit edilmesine benzer şekilde burada IP adresi tespit edilir. Bir IP adresinden site sayfasını görüntülemeye yönelik gelen talebe göre kullanıcıya site sayfası gösterilir. Arama motorlarının kullandığı belirli IP adreslerine yönelik içerik gizleme yönteminin kullanılabilmesi mümkündür. Ancak bu yöntemin kullanıp kullanılmadığının tespit etmek oldukça kolaydır. Google Translate kullanılarak veya doğrudan Google önbelleğinden yararlanarak bir sayfanın asıl hali görüntülenebilir. Bu yöntem aynı zamanda biraz problemli olabilmektedir çünkü arama motorlarının kullandığı IP adreslerinin tam listesini bulmak kolay değildir.

Reverse DNS ve Forward DNS Tespiti

IP adresleri sahte olabilir. İçeriği gizlemenin en gelişmiş yöntemlerinden birisi Reverse DNS ve Forward DNS tespitidir. İronik olacak ama Google ve Bing/Yahoo bunun nasıl yapılacağını size söylemektedir. Bunu bulunabilir kılan ise elbette ücretli içerik sunmak gibi içeriği gizlemenin geçerli nedenlerinin olmasıdır. Bir içeriğin gizlenip gizlenmediğini kontrol etmek istiyorsan yine Google Translate aracından yardım alabilirsiniz.

Rakibiniz Gizli Metin Kullanıyorsa Ne Yapmalısınız?

Google bu konuda gerçekten iyidir ama mükemmel değildir. Bir sitenin sizin sitenizi geçip daha üst sıralara yerleştiğini ve üstelik gizli içerik yönteminden faydalandığını görüyorsanız harekete geçmeyi düşünebilirsiniz. Bunun için neler yapabilirsiniz? Google’ın bu tür girişimleri raporlamak için bir sayfası vardır. Google’ın Spam Report sayfasını ziyaret ederek ilgili siteyi şikayet edebilirsiniz.

Bir siteyi şikayet etmiş olmak onun sıralamadan ineceği anlamına gelmemektedir. Raporunuz manüel olarak değerlendirilecek ve sayfada sıralama avantajı sağlamak için gizli metin tekniğinin kullanılıp kullanılmadığına bakılacaktır. Gerekli görülmesi halinde Google tarafından ceza yaptırımı uygulanacaktır. Google tarafından benzer yöntemin daha farklı sitelerde de kullanıldığı tespit edilirse en yakın algoritma güncellemesinde buna yönelik bir güncelleme yapılacaktır. Ayrıca dilerseniz buraya tıklayarak Google’ın hoşlanmadığı 6 site içi optimizasyon yöntemi hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yorumlar (3)

 • Avşa cevap

  Furkan bey, Bir çok sitede gizli link ve arkaplan renginde anahtar kelimeler buluyorum. Bu siteler kullandıkları anahtar kelimelerle oldukça yukarıdalar gizli link seo da etkisini sürdürüyor mu yoksa belli bir süre sonra spam a mı düşüyor ? uygulamam gerekir mi . Google’da yükselmek için ne yapmamızı tavsiye edersiniz?

  19 Eylül 2017 , 18:57
 • Şahin Günay cevap

  Furkan hocam SEO Uzmanı denince akla gelen ilk isimlerden, makaleleriniz de çok bilgilendirici, kısa bir sürede iletişime geçeceğim web sitem için çalışmak isterim.

  27 Ekim 2017 , 02:26
 • Ebru Kara cevap

  Eksik içeriklerle Türkiye’de ilk sırada yer alan çok sitenin kullandığı teknik. Bilgiler için teşekkürler.

  27 Ekim 2017 , 15:30

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir