Google’ı Mutlu Edebilecek Etkili Misafir Yazarlığı İçin 4 Kolay Adım

Google'ı Mutlu Edebilecek Etkili Misafir Yazarlığı İçin 4 Kolay Adım

Google’ı Mutlu Edebilecek Etkili Misafir Yazarlığı İçin 4 Kolay Adım

Google’ın misafir yazarlığa karşı tutumunu artık bilmeyen yoktur. Google sürekli olarak site sahiplerine ve SEO uzmanlarına benzer uyarıları yapmaktadır. Özellikle link oluşturma çalışmaları kapsamında misafir yazarlık yapmanın fazlasıyla tehlikeli bir iş olduğunu ifade etmektedir. Bu yaklaşıma katılmak mümkün ama bu durum misafir yazarlığın tamamen kötü olduğu anlamına gelmemelidir. Kötü olan tek şey misafir yazarlığın yanlış bir şekilde yapılmasıdır.

Bugünlerde Ziyaretçi Yazarlığının Sorunu Nedir?

Genel olarak misafir yazarlığın formülü bellidir. Bu formülü aşağıdaki adımlardan kolayca takip edebilirsiniz.

 1. Diğer sitelerin ilgilenebileceği nitelikte içerik oluşturmalısınız.
 2. Oluşturulan içeriğin içerisinde siteniz için ön plana çıkartmak istediğiniz anahtar kelimelerin olduğundan emin olmalısınız. Buna ek olarak bazılarının sitenize link içerdiğinden de emin olmalısınız.
 3. İçeriğinizi paylaşmak isteyebilecek sitelerin bir listesini oluşturmalısınız.
 4. Bu sitelerle irtibat kurup cevap alınabilecek nitelikte bir iletişim yaklaşımı ortaya koymalısınız. Dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise irtibat kurarken karşıdaki kişiye güven vermektir. Eğer güven veremezseniz yazılarınızı yayınlatma konusunda çok büyük sıkıntılar çekebilirsiniz.
 5. Oluşturduğunuz içeriklere ilgi duyan sitelerle koordinasyonlu bir biçimde çalışabilmek için kendinizi en iyi şekilde onlara anlatmayı denemelisiniz.
 6. Son olarak gerçekleştirmiş olduğunuz iletişimlerin bir sonucu olarak içeriğinizi yayınlama yoluna gidebilirsiniz.
 7. İçeriğin yayınlanacağı sitenin SEO açısından bir probleminin olmadığından ve aynı zamanda sitenize katkı sağlayacağından emin olmalısınız.
 8. Hedef bir site belirlediğiniz zaman buradaki ilk 7 adımı tekrardan gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır. Tüm misafir yazarlık seçeneklerini değerlendirip tüketene kadar şansınızı tekrar tekrar deneyebilirsiniz.

Ancak bu adımların hepsini takip ederseniz sonucunda istenmeyen türden misafir yazarlık yapmış olursunuz. Bu tür misafir yazarlığın çeşitli problemleri vardır. Bu problemlerden en önemlisi ise elbette Google tarafından fark edilip ceza alacak duruma gelmenizdir.

 • Bu tür misafir yazarlığın başarı oranı berbattır. Elbette resmi rakamlarla konuşmak çok güç ama bu alanda en başarılı çalışmaları yapmış kişiler dahi misafir yazarlığın başarı oranının çok düşük olduğunu belirtmektedir. Sadece tek bir içerik parçasının yayınlanması için onlarca kişiye e-posta göndermek zorundu olduğunuzu unutmamalısınız. İçeriğin yayınlanma garantisi yok, SEO açısından değer sunacağının bir garantisi yok. Tüm çalışmalar sadece çok az bir miktar değer katmış olacaktır.
 • Geçerli çalışmalar ile istenmeyen çalışmalar arasında ayrım yapmak kolay değildir. Bir başka ifadeyle iletişim kurduğun kişiler site sahipleri falan olacaktır. Fakat yol ayrımında karşına çıkacak durum yaptığın çalışmaların dikkat çekici olması ama arama motorları açısından pek bir değere sahip olmamasıdır. Liderlik ve otorite oluşturmak için bu iyi bir fikir olsa bile yapılan çalışma ile getiri arasında doğal bir orantı söz konusu değildir.
 • Bu tür misafir yazarlığının en kısa tanımı ortakçılık şeklindedir. İçeriğinizi bir başka kişinin sitesinde yayınlamanız durumunda marka bilinirliğini başkasının adresinde gerçekleştirmiş olursunuz. İçeriğiniz yayınlandıktan sonra onun üzerinde kontrolünüz oldukça zayıftır. Onu değiştirebilirler, onun üzerinde daha farklı düzenlemeler yapabilirler. Eğer size kızarlarsa içeriğin kötü gözükmesi için daha fazlasını bile yapabilirler. Bu tir bir ortaklığın getirisinin ne olacağını düşünmeniz gerekmektedir. Başkasının topraklarında imparatorluk kurmanın iyi bir fikir olmadığı ortadadır.
Şimdi Okumalısın!  Durgun İçeriği Düzeltmenin 5 Yolu

Misafir Yazarlığını İşe Yarar Hale Dönüştürme

Kısaca ifade etmek gerekirse misafir yazarlığını işe yarar hale dönüştürmenin tekniği fazlasıyla basit bir şekilde işleyiş göstermektedir. Bu tekniğin mekanikleri için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Kendi sektörünüzde iyi iletişim kuran sektör öncülerini belirleyin. Bu kişilerin SEO açısından değerli sitelerinin olmasına gerek yoktur. Gerekli olan tek şey yeteri kadar takipçiye sahip olmalıdır. Eğer sektör liderleri sosyal medyada fazlasıyla aktif durumdaysa bu sizin için çok daha iyi olacaktır.
 2. Sektör liderleriyle iletişim kurduktan sonra onları kendi sitenize davet edin. Kendi sitenizde yazı yazmaları için onları ikna etmeye çalışın. Blog adresinize onları davet edip bir şeyler yazmalarını sağlayarak bu adımı başarıyla tamamlayabilirsiniz.
 3. Sektörün önde gelen kişileri tarafından oluşturulan içerik veya içerikleri sitenizde yayınlayın ve onu tanıtmaya başlayın. Hedef kitlenize tanıtım yaparken nasıl bir yol izleyeceğinizi en başından belirlemeye çalışın. Bu sayede çalışmalarınızı kusursuz bir biçimde gerçekleştirmenin yolunu bulmuş olursunuz. Aynı zamanda markanızın görünürlüğünü yükseltmek için bu iyi bir adım olacaktır.
 4. Sektörün önde gelen kişilerine yazmış oldukları içerikleri kendi kitlelerine tanıtma fırsatını tanıyın. Facebook gönderisi, Twitter gönderisi, blog yazısı, e-posta veya daha farklı tanıtım yollarıyla bu içerikleri paylaşmaları konusunda çeşitli kolaylıklar sunmayı deneyin. Bu stratejiden maksimum verim alabilmek için en başından her şeyi belirlemeye çalışmalısınız. Bu kişiler içerikleri paylaşmaya başladıktan sonra hedef kitlenize yeni kişiler katılacak, link kazanacak ve site görünürlüğünü yükseltmiş olacaksınız.

Neden Bu Tür Misafir Yazarlık Etkilidir?

Bu tür misafir yazarlık işe yarıyor olmasına yarıyor ama bunun nedeni nedir? Bunun nedeni aslında doğal yoldan link oluşturmaktır. İnsanlar kendi çalışmalarına link verirler. Onlara çalışmalarını yayınlama konusunda fırsatlar sunmanız durumunda tüm yaptıklarını arkadaşlarına ve takipçilerine söylerler. Böylece doğal yoldan link oluşturmuş olursunuz.

Şimdi Okumalısın!  Eski Tarz SEO: Google'ın Hoşlanmadığı 6 Site İçi Optimizasyon Yöntemi

İnsanlar kendilerini ön plana çıkartırlar ve bunu periyodik olarak gerçekleştirirler. Bununla birlikte bu tür bir yolu takip etmeniz durumunda sektörün önde gelen kişilerinin sitelerinde link sahibi olmayı başarabilirsiniz. Bu bile yaptığınız çalışmanın değerli olması için yeterli bir durumdur.

Son olarak bu yöntemin işe yarıyor olmasının sebebi temiz bir iş olması yani herhangi bir hileye veya kandırmaya yer verilmemesidir. Bu tür misafir yazarlığını otomatik hale dönüştürmek oldukça zordur. Evet, bir şekilde bu tür bir yöntemin kötüye kullanımı söz konusu olabilir ama geleneksel misafir yazarlığa göre bu çok daha zor bir durumdur.

Misafir yazarlık fikrinin tam olarak nereden çıktığı bilinmemektedir. Geçmişten günümüze kadar misafir yazarlık çeşitli biçimlerde değerlendirilmektedir. Belki daha önce birçok kişi farklı öneriler sunmuş olabilirler ama artık işe yarar misafir yazarlığın yolu bu tür temiz yöntemlerden geçmektedir.

Sonuç

Gördüğünüz üzere misafir yazarlık oldukça basit bir şeydir. Maalesef uygulaması ise oldukça zordur. Aslında, link oluşturma konusunda en iyi yöntemlerden birisi olarak görülebilir ama otomatiğe dönüştürüldüğü anda sıkıntılar çıkarttığı doğrudur. Eğer vakit ayırırsanız bu yöntem işe yaramaktadır ama kolaya kaçarsanız, geleneksel yolları takip etmekte ısrarcı olursanız misafir yazarlık çalışmalarının tamamından beklediğinizi bulamayabilirsiniz.

Yorumlar (2)

 • Ulaş İbrahim cevap

  Hocam bu misafir yazarlık popüler oldu, bu yöntemin herkes tarafından kullanılması yine bir eksiye gitmeye sebep olabilir mi yoksa değişik faktörler var mı?

  14 Temmuz 2017 , 07:47
  • Furkan GÖKÇÖL cevap

   Merhaba!
   Elbette, bu içeriğimizde de belirttiğimiz gibi önemli noktalar var.

   14 Temmuz 2017 , 13:59

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir