Ucuz SEO Paketlerinden Uzak Durmanızı Gerektiren 5 Sebep

Ucuz SEO Paketlerinden Uzak Durmanızı Gerektiren 5 Sebep

Ucuz SEO Paketlerinden Uzak Durmanızı Gerektiren 5 Sebep

Dijital çağda olsak bile hala insanları kutuplaştıran SEO gibi birkaç pazarlama yöntemi bulunmaktadır.

Pazarlamacılar sahip oldukları bütçenin büyük bir kısmını buraya yönlendirme konusunda çok kararlı davranmamaktadırlar. Durum böyle olsa bile SEO günden güne pek çok kişiyi ikna ederek önemli bir yatırım noktası haline dönüşmektedir.

Tartışmasız bir biçimde SEO bugünlerde çok daha önemlidir. Bunun sebebi pazarlama çalışmalarında yaşanan değişimler ve artık çevrimiçi ortamın eskisinden çok daha rekabetçi olmasıdır.

Bu nedenle iyi ve işe yarar olan SEO hizmetlerini ucuz ama pek etkisi olmayan hizmetlerden ayırt etmek gerekmektedir.

Aşağıda bu konuda çeşitli bilgiler bulabilirsiniz. Tartışılan konu “ucuz” veya “hızlı kazanım” olarak gösterilen SEO paketlerinden neden uzak durmanız gerektiğidir.

SEO’nun Önemi

İlk olarak SEO’nun neden önemli olduğuna değinmek gerekmektedir. Çevrimiçi ortamda trafiği yönlendirmenin veya trafik elde etmenin en önemli yollarından birisi olan bu tekniğin önemini en ince ayrıntısına kadar öğrenmeniz gerekmektedir.

SEO yöntemlerini uygularken özellikle yüksek rekabet durumuna sahip olan ve pek çok büyük markanın yer aldığı sektörlerde bütçe konusunda sıkıntı yaşamanız olasıdır.

Kaliteli SEO yöntemlerine yatırım yapan markaların tamamı elde ettikleri yüksek sıralamaları korumayı başarmaktadırlar. Üstelik bunu gerçekleştirirken onlarca rakip ile mücadele etmek zorundadırlar.

Bu durum müşterilerin değişen davranışlarıyla bir araya getirildiği zaman işler çok daha karmaşık bir hal almaktadır. Müşteriler artık bir şey satın almadan önce kaynaklara ve referanslara göz atma yoluna gitmektedirler. Müşteriler özellikle fiyat ve uygunluk durumuna karşı eskisinden çok daha bilgilidirler.

Bunu yapılan aramalarla desteklemek mümkündür. Google’da yapılan günlük arama miktarı 3.5 milyar seviyesindedir. Google’ın organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan markalar iyi performans göstermenin yanında büyük bir avantaja sahip olmaktadırlar. Bunu yaparlarken müşterileri eğitmekte, onlara bilgiler vermekte, güven kazanmaya çalışmakta ve müşterilerle uzun vadeli ilişki kurma yoluna gitmektedirler.

Ucuz SEO Paketlerinden Neden Uzak Durmalısınız?

Yukarıda yer alan bilgileri bir arada bulundurduğunuz zaman dijital dünyada yüksek kaliteye sahip olan SEO çalışmalarının değerini belirleme konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Teknolojinin farkında olan ve ondan en iyi şekilde faydalanmaya çalışan müşterilerin artış göstereceği göz önünde bulundurulduğu zaman dijital pazarlamanın ve SEO’nun iç içe olduğunu görebilmek çok zor olmayacaktır. Bu tür müşteriler araştırmalarını bağımsız bir biçimde gerçekleştirmek ve kendi içeriklerini oluşturma arzusundadırlar.

İşletmeniz için SEO çalışmalarından başarılı bir biçimde faydalanmak ve trendlere uyum sağlamak istiyorsanız her zaman uygulama taraftarı olmalısınız. Bir şeyleri hayata geçirip ekstra değer kazanmanız ise tamamen yüksek kaliteli ve özelleştirilmiş SEO ile mümkün olabilmektedir. Tek bir SEO paketi ile her şeyi başarabileceğini iddia eden ucuz SEO paketlerinden olabildiğince uzak durmanın yollarını bulmalısınız.

Şimdi Okumalısın!  Google'ı Mutlu Edebilecek Etkili Misafir Yazarlığı İçin 4 Kolay Adım

Bunca bilgiye rağmen henüz ikna olmadıysanız aşağıdaki başlıkları inceleyerek ucuz SEO paketlerinden neden uzak durmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

1. Ucuz Paketlerin Temel SEO Gereksinimlerini Dahi Karşılamaması

En basit şekilde aktarmak gerekirse SEO’nun işe yaramasını sağlayan iki önemli durum vardır. Bunlardan birincisi yüksek kaliteli içerikler, ikincisi ise sitenin aldığı linkler olarak bilinmektedir.

Yüksek kaliteli içerikler ve linkler SEO’nun temelini oluşturmaktadırlar. En fazla ağırlık bu iki unsurda yer aldığı için öncelik genelde hep bunlar olmaktadır.

Bu açıdan bakılacak olursa ucuz SEO paketleri en başından itibaren kredi kaybetmeye başlamaktadır. Ucuz SEO paketleri sunan firmalar veya kişiler sermaye problemi yaşadıkları için yüksek kaliteli, uzun biçimde içerikler oluşturma ve onları yüksek otoriteye sahip sitelere ekleme konusunda problem yaşamaktadırlar.

Fiyat & Performans KarşılaştırmasıUzun biçimde içeriğin en iyi şekilde yapılandırılmış olması ve son derece bilgilendirici olması gerekmektedir. Bu içerikleri oluşturmak son derece yüksek beceri ve aynı zamanda bolca vakit gerektirmektedir.

İçerik oluşturmak için ihtiyaç duyulan kaynağa sahip olmayan düşük kaliteli SEO sağlayıcıları genelde mevcut içerikleri bir yazılımla çoğaltma ve onları yeni bir yazı haline dönüştürme çabası içerisine girmektedirler. Bu tür içerikler genelde yapısal sorunlara sahiptirler ve yazım hataları ile doludurlar.

Bu tür içeriklerin markanızı veya sitenizi temsil etmesini sağlamak müşteriler arasında var olan itibarınızı zedelemekten başka bir işe yaramayacaktır.

Buna ek olarak söz konusu ucuz hizmet sunan firmalar veya kişiler link elde etmek adına seçici davranmamakta ve genellikle düşük kaliteli linkler elde ederek sitenize minimum düzeyde değer katmaktadırlar.

Bunlardan olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Yüksek miktarda aşırı kalitesiz linklere sahip olmanız markanızın performansını etkileyecek ve modern çağda ayakta kalmanıza engel olacaktır.

2. Standart Altı Linklerin Değer Katmaması

Link oluşturma fikri önceleri geçerli bir pazarlama taktiği olarak bilinmekteydi. Kaliteden ziyade miktara bakıldığı için tüm çalışmalar çok daha kolay yapılmaktaydı. Oldukça basit olan bu yöntem sayesinde en fazla linke sahip olan firma organik arama sonuçlarında en yüksek sıralamaya sahip olmaktaydı. İçerik açısından etkileşim beklentisi çok az nitelikteydi.

Bugünlerde ise doğal link oluşturma yaklaşımı, Google tarafından yapılan düzenli algoritma güncellemeleri ile geçerli kabul edilmektedir. Kaliteden ziyade miktara önem veren her türlü link çalışması artık yarardan çok zarar anlamına gelmektedir.

Link İnşasıBu tür hizmetlere yatırım yapmak artık markanızın risk altında varlığını sürdürmesi anlamına gelmektedir. Çünkü Google düşük kaliteli link profiline sahip olan siteleri yakalayıp cezalandırmaya devam etmektedir.

Ucuz SEO hizmeti sunan bir yerle anlaşmış durumdaysanız size yüksek kaliteli link değil yüksek miktarda link satmaya çalışacaklarından emin olabilirsiniz.

Bu çalışmalar kaliteyi görmezden gelme anlamına gelmektedir. Elde ettiğiniz linkler otomatik çalışan yazılımlar ile oluşturulmuştur ve oldukça az otoriteye sahip düşük kaliteli sitelerde yer alacaklardır.

Bu konuda hata yapmamalısınız. Bu tür stratejiler finansal kaynaklarınızın heba edilmesi anlamına gelmektedir. Google bu tür linkleri görmezden gelmekte ve miktarları çok olduğu taktirde ilgili siteleri cezalandırmaktadır.

Şimdi Okumalısın!  SEO İçin 7 Etkili Hedef Kitle Araştırma ve Analiz Yöntemi

Kaliteli link yerine fazla link peşinde koşmanız durumunda Google’ın radarına girebilirsiniz. Bu taktikte ısrarcı olursanız Google sizi organik arama sonuçlarından komple kaldırabilecektir.

Bu tür bir yaptırımla karşı karşıya kalırsanız pek çok şeyin geri getirilebilmesi için çok fazla zaman ve bütçe gerektiğini unutmamalısınız. Bu nedenle önceliğiniz her zaman itibar sahibi ve güvenilir olan SEO hizmetlerinden yararlanmak olmalıdır.

3. Tek Paketle Tüm Çözümlerin Sunulması

Ucuz SEO paketleri için anlaşma yapmaya çalışırken dikkatinizi ufak bir detay çekecektir. Bu paketlerin her birisi birbirinden farklı çalışmaları tek bir paket halinde sunma yoluna gitmektedir.

Tecrübeli pazarlamacılar bunun pek mümkün olmadığını bilmektedirler. Stratejiler ne kadar başarılı olursa olsunlar her zaman markaya özgü olmalı ve onun ihtiyacını karşılamalıdırlar. Standart şekilde sunulan yöntemlerin hiçbirisi beklentilerinizi pek karşılamayacaktır.

StratejiSizin için geçerli olan stratejiyi bulabilmek ve sonrasında bir plan çizmek önemli olan durumdur. Standart paketlerden yola çıkarak sorunlarınıza çözüm arama yoluna gitmeniz pek doğru olmayacaktır.

Sahip olduğunuz bütçe, bulunduğunuz sektör, mevcut SEO durumunuz ve Google’dan ceza alıp almadığınız gibi pek çok durumu düşünerek bir SEO stratejisi geliştirmek gerekmektedir.

Bu nedenle tecrübeli SEO uzmanları ilk olarak işletmenize odaklanmakta ve onun yapısını anlamaya çalışmaktadır. Yerel, ulusal veya global bir marka olup olmadığınızı tanımlayarak size özel stratejiler sunma yoluna gitmektedirler.

Bu uzmanlar ürünleriniz veya hizmetleriniz için mevcut talebi göz önünde bulundurarak temel hedeflerinizi yerine getirmenize yardımcı olabilmektedirler. Böylece performans ölçümü yapmakta ve sonuç elde etme konusunda çok daha başarılı adımlar atabilmektedirler.

Bu tür derinlemesine araştırma yapıldıktan sonra oluşturulan stratejiler başarılı SEO kampanyalarının merkezinde yer almaktadır. Bu stratejiler yapacağınız harcamaları sistematik hale dönüştürmenizi ve size hizmet sunacak firmaların size özel çözümler sunmasını kolaylaştıracaktır.

Size çeşitli hizmetler sunmak isteyen yerler en etkili hizmeti bulabilmek için bir takım sorularla kapınızı çalacaklardır. Böylece karşı taraftan aldığınız bilgiler doğrultusunda daha doğru karar verebilme şansına sahip olursunuz.

Bunun tam aksine, ucuz SEO ajansları genellikle çok daha fazla miktarda müşteriye sahip olarak gelir elde etmeye çalışmaktadırlar. Bu nedenle karşı tarafta yer alan firmanın hedeflerini ve temel yaklaşımlarını es geçerek hareket etmektedirler.

4. Ucuz SEO Firmalarını Sorumlu Tutmanın Zor Olması

Ucuz SEO hizmeti sunan yerlerin en büyük beklentisi aynı anda yüksek hacme sahip işlerle uğraşmaktır. Bunun bir sonucu olarak basit bir iş modeli ortaya çıkmaktadır. Bu yerler uzun vadeli iş yapma eğiliminde olmamaktadırlar.

Ucuz SEO hizmeti sunan yerler iş yaptıkları işletmeyi çok az düzeyde düşündükleri için çalışmalarında pek sorumlu davranmadan hareket etmektedirler. Yapılan çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçlar karşısında onları sorumlu tutmak oldukça güçtür.

Size sunulan hizmetten memnun olmadığınız zaman çalışmayı bitirebilme yoluna gidebilirsiniz. Bu durumda pek umursamadıklarını görürsünüz çünkü zaten sizinle çalışırken çok daha fazla miktarda yeni müşteriye sahip olmuşlardır. Sizi umursamak yerine onlarla yola devam etmeye çalışacaklardır.

Şimdi Okumalısın!  En İyi 21 SEO Yazılımı ve Aracı

Bağırmakİşletme sahipleri için bu son derece sinir bozucu bir durumdur. Çünkü işletme sahipleri bu yaklaşımlar doğrultusunda finansal sermaye kaybı yaşayabilmektedirler. Ek olarak yapılan tüm hataların sorumluluğu kendilerine kalmaktadır.

Bu yaklaşımın aksine geçerli olan iş iletişimi modeli her iki tarafın kendisine düşeni yapması, uzun vadeli etkileşim içinde bulunmaları ve çalışma birlikteliğinde var olan problemleri çözmek şeklinde olmalıdır.

SEO hizmeti sunacak olan yerin size göndermiş olduğu e-postanın bir benzerinin veritabanı içerisinde yer alan herkese gönderilebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bu tür iş modelinde amaç yüksek hacimli işleri elde tutmak ve hızlı bir biçimde ödeme alarak yola devam etmektir. Bu tür firmalar uzun vadeli birlikte çalışmaları pek umursamazlar çünkü onlar için önemli olan paranın sunduğu değerdir.

5. Ucuz SEO Sağlayıcılarının Uzun Vadeli Stratejileri Sunmaması

SEO konusunda önemli olan sabırdır. SEO çalışmaları yoluyla pozitif sonuçlar elde etmek için çok fazla vakte ihtiyacınız olabilecektir. Özellikle rekabetçi sektörlerde veya Google tarafından ceza alınmış olması durumunda bu kural daha çok geçerliliğe sahiptir.

SEO çalışmasıyla ilk kez uğraşan kişiler kısa vadede sonuç alamadıkları için memnuniyetsiz olabilmektedirler. Bu nedenle SEO kampanyasının her genel aşamasında gerekli olan finansal yatırımlar onları rahatsız edebilmektedir.

Bu çalışmalar doğrultusunda kısa süre içerisinde Google’daki organik arama sıralamanızda artış yaşasanız bile genel olarak Google’ın ilk sayfasında yer edinebilmek çok daha uzun sürebilmektedir.

Google’ın ilk sayfasında yer alan markalar elde ettikleri miktarı çok yüksek kaliteli trafik sayesinde varlıkları sürdürme başarısına sahip olabilmektedirler. Bu nedenle ilk sayfaya gelebilmek beklenenden çok daha uzun sürebilecektir.

Bu nedenle işinin ehli olan SEO uzmanları doğru sonuçların elde edilmesi için uzun vadeli kampanyalar uygulanması gerektiğinden söz etmekte ve yatırım yapılacaksa bu tür uzun vadeli kampanyalara yatırım yapılması gerektiğini önermektedirler.

Bunun tam zıttı olacak şekilde ucuz SEO paketleri temel düzey dahil olmak üzere kısa süreli sonuçlar dışında herhangi bir kazanım sunmamaktadırlar. Ucuz SEO paketleri tarafından sunulan bu kazanımların yapılan yatırım karşısında oldukça düşük olduğu ise unutulmamalıdır.

Her ne kadar ucuz SEO paketlerinin mevcut iş dünyasındaki varlığını ekonomik olarak anlamak epey mümkün olsa bile maliyet yerine değer odaklı olma kuralına uyum sağlamak gerektiğini unutmamalısınız.

Uzun Vadeli StratejiHayatın hemen hemen her alanında değerli olan bu durum SEO konusunda çok daha değerli durumdadır. Harcadığınız her miktarın doğrudan sonuçlara etki edeceği bir yaklaşımla karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz.

Tüm bunlar iyi ve etkili SEO çalışmalarının asla ucuz olmayacağı anlamına gelebilmektedir. Çünkü yüksek kaliteli içerik üretimi ve otoriter link alımı gibi durumların her birisi çok ciddi zaman ve para gerektirmektedir.

Bu yazıda yer alan tüm bilgiler gelecekte ucuz çalışmalar yerine yüksek kaliteli SEO çalışmalarını tercih etmeniz gerektiği konusunda sizi ikna etmiş olmalıdır. Burada belirtilen kurallara uymanız durumunda kaliteli hizmet alabilir ve uzun vadeli çalışmalar gerçekleştirerek çok daha doğru noktalarda pazarlama harcamaları gerçekleştirebilirsiniz.

Yorumlar (3)

 • Ümit Uslu cevap

  Öncelikle ticari anlamda SEO hizmeti veren kişilerin vermemesi gereken bilgileri cömertçe verdiğiniz için teşekkür ederim Furkan Bey. Yeni yazılarınızı merakla bekliyoruz.

  4 Temmuz 2018 , 13:52
  • Furkan GÖKÇÖL cevap

   Merhaba!
   Değerli yorumlarınız için teşekkürler Ümit Bey.

   4 Temmuz 2018 , 14:14
 • Akbey cevap

  Merhaba. Verdiğim mail üzerinden yazışabilir miyiz..

  26 Eylül 2019 , 22:36

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir