Site Dışı Optimizasyonda Kullanılan Ceza Almanıza Neden Olabilecek 8 Eski Yöntem

Site Dışı Optimizasyonda Kullanılan Ceza Almanıza Neden Olabilecek 8 Eski Yöntem

Site Dışı Optimizasyonda Kullanılan Ceza Almanıza Neden Olabilecek 8 Eski Yöntem

Arama motoru optimizasyonu asla yerinde saymaya devam etmez. Google tarafından yayınlanan yeni algoritmaların önderliğinde hızlı bir biçimde gelişmeye devam etmektedir. Dijital pazarlamacılar veya SEO uzmanları arzu edilen boyutta yani binlerce GB boyuttaki verileri tek başına işlemeyi başaramazlar. Bu iş kolundaki kişiler insandırlar. Araştırma, öğrenme ve yeni olana uyum sağlama her gün takip ettikleri geleneksel rotadır. Bu biraz zor olsa bile Google harekete geçmediği sürece işin uzmanları güvenli bölgelerinden çıkmayı pek fazla düşünmezler.

Bu makalede biraz faklı bir adım atılacak ve bulunduğunuz güvenli bölgeden çıkmanız sağlanacaktır. Artık eskimiş olan yöntemler ele alınacak ve bugün kullanılması durumunda ceza almanızı sağlayacak yöntemler hakkında bilgi verilecektir. Ceza almaktan kurtulmak istiyorsanız mutlaka en kısa sürede bu yöntemleri terk etmeyi düşünmelisiniz.

#1 Kiralık Ücretli Linklerle Link Oluşturma

Bugünlerde ücretli linkler Google tarafından hoş karşılanmamaktadır. Ancak bir zamanlar link satın almak hemen hemen tüm SEO çalışmalarının içerisinde olan bir şeydi. Etkili ve aynı zamanda fiyat açısından verimli bir durumdu. Sayfa dışı optimizasyon stratejileri içerisinde takip edilen yol oldukça basitti. Topluca backlink satın almak, bu backlinklerle siteyi desteklemek, arama motoru sonuç sayfalarında iyileşme olana kadar beklemek…

Sadece SEO uzmanlarından birkaç tanesi satın alınan linkler arasındaki farklılığa anlam verebilmekte ve bunları ayrıştırma yoluna gitmekteydi. Otomatik olarak oluşturulmuş linkler, kalıcı linkler, istenmeyen linkler, yer imleri linkleri ve imza linkleri şeklinde ayrılan bu link türlerinden hangisi seçilirse seçilsin bir link kiralama işi gerçekleştirilmiş olmaktaydı.

Gerçek anlamda link kiralama neydi? Genel olarak kiralık linkler belirli süreliğine kullanılan linkler anlamına gelmektedir. Kiralama süresi bittiğinde tekrar kiralama yoluna gidebildiğiniz bu yöntemde yenileme yapmak istemezseniz, elbette linkin kaldırılması söz konusu olmaktaydı. Panda ve Penguin ortalarda yokken sitesinden link kiralayan kişiler için bu yöntem son derece önemli bir gelir elde etme yoluydu. Özellikle SEO uzmanları bu konuda fazlasıyla ceplerini doldurmaktaydı.

Bir siteyi optimize ettiğinizi ve onu ön plana çıkardığınızı düşünelim. Müşterinize kiralık link almasını önerebilirsiniz çünkü bu sayede Google’da daha iyi bir yere sahip olacağını söyleyebilirsiniz. Hiç kuşkusuz müşteriniz bunu kabul edecek ve size gerekli ödemeyi yapacaktır. Ardından siz de müşterinizin web sayfalarını bu linklerle şaha kaldırabilme şansına sahip olursunuz. Fakat linklerin kullanımı için verilen süre dolduğunda müşteriniz tekrar ödeme yapmak zorunda kalmaktadır.

Bu yolla eskiden arama motoru sonuç sayfasında çok daha iyi yerlere gelindiği doğrudur. Bu bir çeşit hile olarak da görülebilir çünkü öyledir. SEO uzmanları müşterilerini diken üstünde tutarak ödeme yapmamaları durumunda sıralamayı kaybedeceklerini söylemekteydiler. Müşteri sürekli ödeme yapmakta ve siteler her zaman üstlerde yer almaktaydı. Daha sonra Google devreye girdi ve yapılan bu hileyi işlevsiz kıldı.

Link satın alma veya link kiralama geçmişten bugüne kadar site dışı optimizasyon çalışmalarında yasaklı olmuştur. Bir şekilde link satın alma veya link kiralama yaptığınız tespit edilirse, link çiftlikleri içerisinde yer aldığınız anlaşılırsa sonucu muazzam bir ceza olacak ve sitenizi toparlamak için vereceğiniz her türlü çaba hiçbir işe yaramayacaktır.

#2 Kalıcı Ücretli Link Kullanmak

2000 yıllarının başında en sık kullanılan site dışı optimizasyon çalışmasıdır. Basit bir ifadeyle söylemek gerekirse kiralık link ve kalıcı ücretli link arasında o günlerde büyük bir çekişme bulunmaktaydı. Diğer işe yarayan tüm çalışmaların temelinde bu iki yöntem yer almaktaydı.

Şimdi Okumalısın!  Gelen Linklerin Organik Arama Sıralamasını Yükseltmeyecek Olmasının 4 Nedeni

Kalıcı ücretli link kullananlar “yüksek kaliteli arama motoru optimizasyonu” çalışmalarının bu şekilde yapılacağına inanırlardı. Onlara göre yüksek kalite bir koşuldu ve kiralık linklerde yüksek kalite söz konusu değildi. Bu nedenle ücretli link satın almaya yönelirlerdi. Bir kez satın alınan ve ömür boyu kalıcı olan linklerin peşinden koşarlardı.

Gerçeği söylemek gerekirse haklıydılar. Kalıcı linkler kiralık linklere göre çok daha iyi bir seçenekti. Her zaman en iyi çözümü sunduğunu belirten uzmanlara karşı kullanılabilen güçlü bir yöntemdi. Bu linklerin yarattığı problem ise kiralık linklerle aynıydı. Her ne kadar kullanışlı olsalar bile kiralık linkler gibi yasaklı listesinde kendilerine yer bulmaktaydılar.

Eğer siteni optimize etmek isterken araştırma yapıyorsan ve birisi kalıcı linkleri sürekli övme gereği duyuyorsa o kişiyi dinlemeyi düşünmemelisin. Dinledikten sonra daha farklı söylemleri olacak mı diye bekleyebilirsin ama asla söylediklerini yapmamalısın. Kalıcı ücretli linkler artık yasaklı listesindedirler.

#3 Otomatik Link Oluşturma veya Satın Alma

Otomatik link oluşturma veya satın alma yöntemi SEO ile ilgilenen kişilerin başvurmuş oldukları en berbat yöntemlerden birisidir. Hiçbir içerik oluşturma gereği duymazsınız, herhangi bir şekilde site içi faktörleri iyileştirmeyi düşünmezsiniz, sitenizin mobil uyumlu ve kullanıcı dostu olması önemli değildir. Hedefiniz otomatik olarak link oluşturmak veya farklı yerlerden link satın almaktır. Daha fazla link, arama motorlarında daha iyi sonuçlar anlamına gelmektedir.

Birçok SEO uzmanı otomatik linklerin iyi olmadığını bilseler dahi bunları satın almaya devam ederler. Linkleri tamamen etkisiz bırakmak söz konusu olmadığından bu yola başvuran kişi sayısı hala çok fazladır. Otomatik oluşturulan linkler ucuz, verimli ve ilgi çekicidir. SEO ile ilgilenen kişilerden sadece yeteri kadar cesur olabilenler bunlara karşı koyabilirler.

Eskiden çok işe yarayan bir yöntem olmasına rağmen bugünlerde otomatik satın alınan linkler veya otomatik oluşturulan linkler artık sağlıklı değillerdir. Bazı SEO uzmanları hala onları kullanmaya devam etmektedirler. Google’ı kandırıp çalışma yaptıkları siteleri sistematik olarak üst sıralara çıkartmaya çalışmaktadırlar. Fakat bunlardan birisi olmak Google’ın hedefinde yer almak olduğundan bu yöntemle çok fazla uğraşmanızı önermeyiz.

Unutmayın, otomatik linkler Google’ın arama sonuçları sayfasından düşmenizi sağlayacak en hızlı yöntemlerden birisidir. Onları kullanmanız durumunda büyük bir ceza alabilirsiniz. Size bu tür çözümler sunan uzmanlardan ve bu tür hizmetlerle her şeyin daha iyi olacağını söyleyenlerden mutlaka uzak durmalısınız. Bu tür yöntemler artık işe yaramamaktadır.

#4 Sosyal İmleme Yöntemiyle Link Kazanmak

Bu yöntem epey eski bir yöntem olmakla beraber yeni jenerasyonda yer alan kişiler tarafından pek bilinmeyebilir. Bu yöntemde çok eski siteler kullanılmaktaydı ve bu siteler herhangi bir işlevselliğe sahip değillerdi. Bu sitede ilgi çekici ve işe yarayan bir makalenin olduğunu düşünün. Bir sonraki adımınız büyük olasılıkla bu makaleyi alıp sosyal medyada paylaşmak olurdu.

Eski dönemlerde ortada sosyal medya falan yaygın değildi ve dolayısıyla sitelerde sosyal paylaşım butonları yer almamaktaydı. Gerçekten bu durum böyleydi, bir yazıyı okuduktan sonra ona ait linki alıp Twitter ve Facebook gibi adreslerde paylaşma yoluna giderdiniz. İşte eski siteler bu tür kullanışlılıktan uzak yapılara sahiptiler. Ancak paylaşılan linkler değerli olurlardı.

Sosyal linkler genel organik linkler olarak değerlendirildi. Sitenizde yer alan bir içeriği paylaşacak binlerce backlink elde edebilme fırsatına sahip olurdunuz. Yapmanız gereken Digg, Stumbleupon, Delicious gibi adresleri kullanarak yoğun bir biçimde paylaşım yapmaktı. Bu siteler sosyal imleme siteleri olarak ifade edilirler. Kullanıcılar bunları içerik saklamak, içerik paylaşmak ve içerik keşfetmek için kullanırlardı. Her ne kadar kullanım biçimi farklı olsa bile SEO uzmanları bu siteleri kendi çalışmalarında değerlendirmeyi düşünürlerdi.

Sosyal linkler tıpkı organik linkler gibi link akışına sahiptiler. SEO uzmanları bu nedenle sosyal imleme sitelerini suistimal ederek onları bir tür link ağına dönüştürürlerdi. Google bu yöntemleri fark edince haliyle müdahale etmekte gecikmedi ve bu tür linkleri istenmeyen link olarak tanımlamaya başladı.

Şimdi Okumalısın!  Linkler SEO İçin Neden Önemlidir?

Unutmayın, sosyal imleme sitelerini link oluşturmak için kullanmayı düşünmemelisiniz. Artık eskisi kadar değerli olmamakla beraber arama motoru sonuç sayfasındaki yerinize herhangi bir katkıları yoktur. Diğer taraftan Google artık bu tür istenmeyen linkleri kolayca tespit edebilmektedir. Eğer sitenizin ceza almasını istemiyorsanız mutlaka doğal yöntemlerden link oluşturma ve paylaşma yoluna gitmelisiniz.

#5 Gizli Blog Ağı, Mikro Site veya Paravan Site Oluşturmak

Bir sitenin gelişiminde linkler hala çok önemli bir yere sahiptirler. Yıllar önce linkler açısından senaryo çok daha farklıydı. Link kalitesi link miktarından önemliydi ama bu önem çok fazla sahiplenen bir şey değildir. SEO uzmanları linkler öneminden yola çıkarak linkleri başka yerlerde arama çabası içine girmek yerine kendi link ağlarımı oluşturmaya, mikro siteler ve paravan siteler ile bunları desteklemeye başladılar.

Bu yöntemlerden özellikle gizli blog ağı fikri fazlasıyla ilgi çekiciydi. SEO uzmanları bugünlerde hala benzer yöntemi kullanmaktadırlar ama eskiye nazaran çok daha risk altındadırlar. Özel blog ağları, linkler üzerinde tam kontrol, çapa metinlerinde özel düzenlemeler, yüksek kaliteli alan adları üzerinden ücretsiz link akışı gibi nimetleri sunduğundan pek çok SEO uzmanına çekici gelmektedir.

Aslında mikro siteler, paravan siteler ve özel blog ağları oluşturmanın temelinde arama motoru sonuç sayfasında hedef siteyi yükseltmek yer almaktadır. Bu denli güçlü bir yapıya sahip olmak aynı zamanda büyük sorumluluklar getirdiğinden fazlasıyla titiz çalışmak gerekmektedir. Google’ın ceza yaptırımı uygulaması kaçınılmaz olsa dahi bugünlerde hala bazı SEO uzmanları bu yöntemleri kullanmakta ve kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Unutmayın, mikro siteler veya özel blog ağlarının kullanılması kısa sürede ceza almanıza neden olabilecektir. Size bu tür tavsiyeler sunan kişilere inanmayı çok fazla düşünmemelisiniz. Bu tür tavsiyelere karşı her zaman dikkatli olmayı düşünmelisiniz. Çünkü bu yöntem Google tarafından sakıncalı olarak nitelendirilen bir yöntemdir.

#6 Dizin ve Listeleme Sitelerinde Link Oluşturmak

Google kendi gücünü göstermeden önce web ortamında Yahoo gibi çeşitli dizin ve listeleme siteleri yer almaktaydı. Bir şey aramak istediğinde onu sorgulayıp link ve reklamlarla dolu bir listeyi incelemek zorunda kalıyorduk. Google arama işlemlerinde bugün öncü haline gelmiş olsa bile dizin ve listeleme siteleri hala yer almaktadırlar. Geçmişteki gibi popüler olmasalar bile hala değerlendirilmekte ve yüksek kaliteli backlink adresleri olarak görülmektedirler.

2000'lerde Yahoo Dizini

Bir sitenizin dizin sitesinde yer alması garipsenecek bir durum değildir. Hatta bu yanlış bir şey de değildir ama dizin ve listeleme sitelerinden link almak artık düşük kalibreli bir yöntem olarak görülmektedir. Sosyal linklere benzer şekilde dizin ve listeleme sitelerinden gelen tüm linkler SEO için fazlasıyla elverişlidir. Sonuç olarak kimsenin girmek için heves atmadığı sadece arama motorlarının düzenli olarak kontrol ettikleri bu adreslerden binlerce link alınabilmektedir.

Bir dizin sitesinden link almak istiyorsanız öncelikle bulunduğunuz nişi araştırmalı, daha sonra güvenilir dizinleri bulmalı, özgün tanımlamalar yazarak dizin listesine kendinizi kayıt etmelisiniz. Hatta bu işi sizin yerinize yapabilecek belirli servisler bulunmaktadır. Yapmanız gereken ise gerekli ücreti ödemek ve hizmetin sunulmasını beklemektir. Sadece bir tanıtım yazısı yazarak dahi onlarca link oluşturmanız ve kazanmanız mümkündür.

Bu yöntem Google miktarı geri plana atıp kaliteyi ön plana çıkartana kadar devam etmiştir. Google Penguin algoritmasını yayınladıktan sonra düşük kaliteli linkleri tespit edip bunlara sahip siteleri cezalandırma veya uyarma yoluna gitmiştir. Dolayısıyla bu yöntem artık eskisi kadar kullanışlı değildir.

Unutmayın, dizinler ve listeleme siteleri sitenizin otoritesini ispat etmeniz için kullanabileceğiniz adreslerdir. Bu adreslerde gereksiz liste oluşturma yoluna asla başvurmamalısınız. Sitenize 10 adet kaliteli link almak, binlerce kalitesiz link almaktan çok daha önemli ve değerlidir. Binlerce kalitesiz link arama motoru sonuç sayfasında sitenizi her zaman aşağıya doğru çekecektir.

Şimdi Okumalısın!  Küçük Bir Site Nasıl Tanıtılır: İçerik, Sosyal & Link Oluşturma

#7 Bloglarda ve Forumlarda Otomatik Link Paylaşımı

Epey eski olan bu yöntem tıpkı dizin ve listeleme sitelerine benzeyen bir yöntemdir. Blog adreslerinden, forumlardan ve bunlara bağlı yorumlardan alınan linkler organik olarak değerlendirilirdi. Bunu bir fırsat olarak gören SEO uzmanları ise bloglara ve forumlara yüzlerce yorum atarak link alma yoluna gitmekteydi. Sonuç olarak blog yorumlarının ve forumların kirlenmesi söz konusu olmaktaydı.

Bloglarda ve Forumlarda Otomatik Link Paylaşımı

Tabi bu işin sadece bir kısmıydı. Bazıları işi otomatik hale dönüştürerek buldukları her foruma veya blog adresine yorum gönderme işini yazılımlarla daha kolay ve daha hızlı hale dönüştürdüler. Sonuç olarak bir site için gün içerisinde yüzlerce yorum üzerinden link elde edebilmek mümkün hale gelmişti. Elle yapılan işlemler neredeyse minimuma indirilmişti.

Bloglarda ve forumlarda otomatik link paylaşımı yapmak popüler hale gelmiş ve günlük yapılan işlemler arasında yer almaya başlamıştı. Bu tür linkleri satın almak, oluşturmak ve gün içerisinde yüzlerce linke sahip olmak oldukça kolay bir işlem haline dönüşmüştü. Fakat çok geçmeden suyun rengi değişmeye başladı.

Google, blog ve forumlara ait linkleri hesaba katmamaya başladı. Bloglar ve forumlar hala çok ciddi link kaynakları olmasına rağmen arama motoru sonuçlarına pek etki etmemeye başladılar. Buradan gelen linkler artık sadece link elde etmek ve itibar kazanmak için kullanılabilir hale geldi. Gün içerisinde oluşturulan yüzlerce link böylece kocaman bir çöplüğe dönüşmüş oldu.

Unutmayın, bloglar ve forumlar hedef kitlelere ulaşmak için önemli alanlardır. Buralara link bırakmak sitenizi veya ürününüzü tanıtmak için hale etkilidir ancak bir adım ötesini düşünmek gereksizdir. Eğer forumlarda veya bloglar üzerinden bu tür çok fazla link elde etmeye çalışırsanız ceza almanız kaçınılmaz olacaktır.

#8 Forum İmzalarından Link Satın Almak

Bu teknik çok sık kullanılan bir yöntem olmasa bile akıllıca bir yöntemdir. Paraya ihtiyacı olan birisi üye olduğu blog ve forumlarda yer alan imza kısmına size ait linkleri ekleyebilir. Burada amaç gayet bellidir. Blog adresinin sahip olduğu link akışından yararlanmanızı sağlar. Yorum veya doğrudan forum mesajı olmadığından farklı bir biçimde değerlendirilir.

Bugün eskisiyle durum pek farklı değildir ama bu tür linkler artık bilinirlik oluşturma amacıyla kullanılmaktadır. Bazı örneklerde bu tür linklerin arama motoru sonuçlarında hedef siteye zarar verdiği tespit edilmiştir. Bu nedenle söz konusu linklerin kullanılması artık pek tavsiye edilmemektedir.

Unutmayın, bu tür imza linklerinin bedeli çok büyüktür. Yöntemsel olarak büyük bir yanlış olmasa bile pozitif etkisinden çok negatif etkisiyle karşılaşmanız mümkün olabilir. Yatırım için yüksek bedeller gerektirmesi ve link değeri kazanma açısından artık elverişli olmasından ötürü bu yöntemden olabildiğince uzak durmalısınız.

Sonuç

Artık yazının sonuna geldik ve bu yöntemleri gördükten sonra eskiden işinizin daha kolay olduğunu düşünebilirsiniz. SEO açısından sürekli doğru olacak bir yöntem henüz keşfedilmiş değildir. Kaliteli içerik stratejisi uygulamayı saymazsak durum bu şekildedir. Yukarıda yer alan yöntemlerin hepsi artık yasaklı olarak görülmektedir ve bunlar tartışılmaya bile açık değildir. Eskiden verdiğin paranın karşılığını alabiliyorken bu yöntemlerle bugün aynısını yapabilmen pek mümkün değildir.

Bugünlerde hikaye çok daha farklıdır. Google cephesinde neler olacağını önceden bilemiyoruz ve arama motoru sonuç sayfasına etki eden faktörleri tam olarak bilememekteyiz. Arama motoru algoritmaları gelişmeye ve daha akıllı olmaya devam etmektedir. SEO çalışmaları gün geçtikçe çok daha karmaşık hale gelmektedir ve bu çalışmalar artık arama motoru pazarlamacılığı içerisinde yer almaktadır. Özetle stratejik olarak doğru adımlar attığınız zaman arama sonuçlarında yer bulabilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bize hemen ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (4)

 • Ulaş İbrahim cevap

  Öğrendiğimiz ve uyguladığımız birçok bilginin hatalı olarak karşımıza çıkması acayip bir durum. Kaç zamandır bloglara yorum yaparak link sağlamaya çalışıyordum.

  20 Temmuz 2017 , 00:11
 • furkan yüksel cevap

  hocam eskiden yaptığımız tüm yöntemleri yazmışsınız ama anlamadığım olay daha yapacak ne kaldı ki

  15 Eylül 2017 , 16:20
 • osman cevap

  memur olun diyorsun yani 🙂

  16 Eylül 2017 , 11:01
 • iF cevap

  Merhaba hocam yazınız güzel ancak bizler artık ne yapacağız

  16 Eylül 2017 , 18:41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir