SEO Firmaları ile Çalışmadan Önce Sormanız Gereken 12 Soru

SEO Firmaları ile Çalışmadan Önce Sormanız Gereken 12 Soru

SEO Firmaları ile Çalışmadan Önce Sormanız Gereken 12 Soru

Arama motoru optimizasyonu sürekli değişen bir yöntemdir çünkü arama motorları daha iyi kullanıcı deneyimi sunabilmek için algoritmalarını güncel tutmaya çalışmaktadırlar. SEO çalışmalarının anahtar kelime yoğunluğu ve ucuz satın alınan linklerle etkili bir biçimde gerçekleştirildiği yıllar geride kalmıştır. Modern SEO mantıklı bir biçimde dijital pazarlama stratejisi ile hareket etmeyi gerektirmektedir.

Firmalar SEO çalışmalarını kendi bünyelerinde gerçekleştirme taraftarıydılar. Ancak çalışmaların karmaşık hale gelmesi ve SEO başarısı için ölçülebilir olmanın önem kazanması yaklaşımı biraz değiştirmiştir. Etkili linkler oluşturmak artık etkileşimli içerik, pazarlama ve halkla ilişkiler çalışmaları gerektirmektedir. Modern anahtar kelime stratejisinde kullanıcının niyetini araştırmalı, içerik pazarlama deneyimi ve Google’ın sıralama önceliklerini hesaba katmak gerekmektedir. Pazarlama ekibinde birden fazla SEO uzmanına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle bir SEO ajansıyla irtibat kurup onlarla birlikte çalışmayı göze alabilirsiniz.

Bir SEO firması veya ajansıyla anlaşmak oldukça zor bir iştir. En iyi senaryonun geçerli olduğu durumda firma sitenize gelen organik trafiğin yükselmesini sağlayabilir, arama sıralamanızı iyileştirebilir ve satışlar açısından daha fazla fırsat elde etmenize yardımcı olabilir. En kötü senaryonun geçerli olduğu durumda ise SEO firması istenilmeyen tekniklere başvurarak ceza almanıza ve eskisinden daha az trafiğe sahip olmanıza neden olabilir.

Biriyle anlaşıp bir SEO planı oluşturmanın güçlüğü söz konusu olsa bile aşağıdaki maddeleri inceleyerek bunun üstesinden gelebilirsiniz. Bunun için bir uzman olmanıza gerek yoktur. Sadece doğru soruları sorup doğru cevapları almaya çalışmalısınız. Aşağıdaki 12 soruyu göz önünde bulundurarak sizin için en iyi yöntemleri uygulayacak SEO firmasını bulmayı başarabilirsiniz.

1. Sonuç elde etmek için SEO çalışmaları açısından felsefeniz nedir?

SEO konusunda önemli olan üç farklı yön bulunmaktadır. Etkili ve en iyi SEO firmalarının her birisi bu yönlere yönelik kapsamlı SEO stratejileri geliştirmek zorundadırlar.

  • Teknik SEO: Kodları, site yapısı, site hızı ve arama trafiğini etkileyebilecek diğer metrikler ile ilgilidir. Teknik SEO değerlendirmesi sırasında bir SEO profesyoneli arama motorlarının siteyi tarayıp içerikleri tespit edebildiğinden emin olmalıdır. Buna ek olarak 404 hatalarını gözden geçirip yönlendirmeleri kontrol etmelidir.
  • Kullanıcı deneyimi, sahip olduğunuz dijital mülklerde yer alan içeriklerin optimize edilmesi anlamına gelmektedir. Site içi SEO değerlendirmesi yapılırlar SEO uzmanı sitenizi kullanıcının gözünden incelemeli, içerikleri, gezinti ögelerini ve anahtar kelime optimizasyonunu kontrol etmelidir.
  • Site dışı SEO: Link kazanarak, markayı güçlendirerek ve sitenin içeriğiyle birlikte popülerliğini iyileştirerek SEO varlığını güçlendirmek anlamına gelmektedir. Site dışı SEO kampanyalarını uygulamak için bir SEO ajansının alan adı ve sayfa otoritesi değerlerini güçlendirebilmek için tüm fırsatları kollaması gerekmekte ve yüksek kaliteli mülklerden link almaya çalışmalıdır.
Şimdi Okumalısın!  6 Kolay Adımda SEO Dostu İçerik Yazmak

Birçok SEO ajansı iki farklı şekilde çalışmaktadır:

  1. SEO çalışmalarının tek bir yönünü sunmaktadırlar.
  2. Tüm araştırmaları ve stratejileri gerçekleştirmek için çalışırlar ancak etkili bir biçimde onları uygulayamazlar.

Modern SEO, akıllı stratejiler ve deneyimli uygulamalar gerektirmektedir. Anlaşmaya çalıştığınız SEO ajansının burada yer alan üç farklı yönü uygulayabilecek kapasiteye sahip olduğundan ve bunlar arasında denge kurabilmek için net bir stratejiye sahip olduğundan emin olmalısınız.

2. Keşfedilen stratejiyi markaya nasıl adapte edeceksiniz?

SEO tek bir çözümle uygulanabilecek bir çalışma değildir. SEO için anlaşmış olduğunuz firma işletmenizin özgün yanlarını yakalayabilme becerisine sahip olmalıdır. Tüm bu özgün yanlar ile sektörünüz, işletme modeliniz ve hedefleriniz arasında bağ kurulması gerekmektedir. Yerel işletmeler için yapılacak olan SEO çalışmaları ile global düzeyde yapılacak olan SEO çalışmaları arasında farklılık olduğunu unutmamalısınız.

Sektörünüzde sahip olduğunuz deneyim oldukça önemlidir ama şart koşulan bir gereksinim değildir. En önemlisi SEO ajansının genel olarak kabul edilmiş olan uygulamaları sizin bulunduğunuz alana nasıl uyarlayacak olduğudur. Anlaşmakta olduğunuz firmanın genel yaklaşımların çok çeşitli olacağı alanlarda yapacağı spesifik önerilere dikkat etmelisiniz.

3. Hangi metrikler sizin için başarı anlamına gelmektedir?

Bu oldukça zorlayıcı bir sorudur. Her ne kadar SEO firmaları belirli hedefleri tutturma konusunda başarılı olsalar bile sizin için geçerli olan değerlerin neler olduğunu iyi tanımlamalıdırlar. Hiçbir SEO firması ilk sırada olma garantisi veremez. Bu tür sözler verilmesi demek siyah şapka yöntemlerin kullanılması anlamına gelecektir. Bu teknikler kısa vadede trafik değerlerinizi yükseltecek ancak uzun vadede ceza almanıza yol açacaklardır.

Geçerli çalışmalar gerçekleştiren SEO profesyonelleri planlarını hedeflerinizin etrafında oluştururlar. Trafik değerlerinizi yükseltmek istiyorsanız önceliğiniz anahtar kelime optimizasyonu veya içerik oluşturmak olmalıdır. Daha fazla yerel trafik istiyorsanız bu durumda yerel işletme profilinizi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Bir SEO ajansının belirleyeceği metrikler işletmenizin hedefleriyle örtüşmelidir. Bu nedenle size uygun cevaplar verebilecek firmalarla anlaşma yoluna gitmelisiniz.

4. Sonuç elde etmek için ne kadar beklemek gerekir?

SEO çalışmalarının etkisini gösterebilmesi zaman almaktadır. Ancak bu sizi herhangi bir SEO ajansı ile anlaşmaktan vazgeçirmemelidir. Genel olarak uygun SEO teknikleriyle yapılmış olan çalışmalar altı ay içerisinde sonuç vermeye başlamaktadır.

Altı aydan daha önce sürede sonuç alabilmek tamamen sitenizin sağlık durumuna bağlıdır. Teknik hataların düzeltilmesi ve uygun SEO çalışmalarının yapılması kısa vadede sonuç almanızı sağlayabilecektir. Ancak siteniz iyi yapılandırılmış ise ve teknik hatalar hiç yok ise değişikliklerin etki göstermesi için biraz beklemeniz gerekecektir.

SEO firmanız hızlı sonuçlar elde edeceğinizi söylüyorsa bunun sebebini sorgulamanız gerekmektedir. Teknik faktörlerin düzeltilmesi sonuç almanızı kolaylaştırabilir ancak bunları yaparken kabul görülmeyecek olan yöntemlere başvurulması sitenizin ceza almasına neden olabilecektir.

Şimdi Okumalısın!  Gizli Metin Tekniği ve SEO Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şey

5. Mobile yaklaşımınız nedir?

İdeal olan durum genel stratejiler kapsamında her zaman mobilin konuşulmasıdır. Google artık mobil öncelikli indeksleme çalışmalarına geçiş yapmıştır. Mobil optimizasyon artık eskisinden çok daha önemlidir. Siteniz için mobil denetim gerçekleştirecek firmalarla anlaşmaya çalışmalısınız. Buna ek olarak SEO ajansının SEO açısından mobilin neden değerli olduğunu bildiğinden emin olmalısınız.

6. SEO çalışmaları nasıl genel pazarlama stratejilerinin bir parçası haline dönüştürülmelidir?

En başarılı SEO çalışmaları her zaman genel pazarlama planının bir parçası durumundadır. SEO çalışmalarını izole bir biçimde gerçekleştirmeye çalışan firmalardan uzak durmalısınız. SEO içerik pazarlama, halkla ilişkiler ve sosyal medya pazarlama çalışmaları ile iç içe gerçekleştirildiğinde daha başarılı sonuçlar elde edilmektedir. SEO konusunda size yardımcı olacak ajans mevcut pazarlama ekibinizle etkileşimli bir biçimde çalışabilmelidir.

7. Anahtar kelime araştırmasını nasıl gerçekleştireceksiniz?

Geçmişte anahtar kelime araştırması bir terimi anahtar kelime aracına yerleştirmek, ilgili anahtar kelimeleri bulmak ve bu anahtar kelimeler etrafında popüler olabilecek içerikler üretmekle ilgiliydi. Ancak, modern anahtar kelime araştırma çalışmaları daha fazla çaba gerektirmektedir. Çünkü artık kullanıcı niyetinin anlaşılması gerekmektedir. Bir kullanıcının hangi bilgiyi aradığını, bu bilgiyi ararken kullandığı kelimeleri iyi anlayarak içerik oluşturmak gerekmektedir.

SEO firmalarıyla görüşmeler yaptığınız zaman kullanıcı niyetinden bahsedildiğinden ve anahtar kelime niyetini öğrenmek için çeşitli araçlardan ve yöntemlerden söz edildiğinden emin olmalısınız. Eğer görüşme kapsamında anahtar kelime ve anahtar kelime yoğunluğu gibi kelimeleri çok fazla duyarsanız karşıdaki firmanın güncel olmayan yöntemler kullanacağını anlayabilirsiniz.

8. Link oluşturmaya ve etkileyici pazarlamaya yaklaşımınız nedir?

Bazı SEO firmaları birkaç hafta içerisinde yüzlerce link elde etme garantisi vermektedir ancak elde edilen bu linklerin hiç birisi yüksek kaliteli değildir. Tanınır ve otoriter bir yerden alınacak yüksek kaliteli bir link sıradan adreslerden yorum yoluyla alınacak yüzlerce linkten çok daha değerlidir. Yapacağınız görüşmelerde link miktarı yerine link kalitesini ön plana çıkarmanız gerekmektedir.

Moder link oluşturma çalışmaları link kazanımı olarak tanımlanmaktadırlar. Yüksek kaliteli içerik yoluyla organik olarak link kazanmaya çalışmalı ve sektörün önde gelen isimleriyle ve editörlerle bağlantı kurmaya çalışmalısınız. SEO firmanız link oluşturma çalışmalarını bağlantı kurma ve kalite olarak tanımlamalıdır. Eğer SEO firması link oluşturma çalışmalarını miktar ve menfaat olarak tanımlarsa farklı alternatiflere yönelmelisiniz.

9. Hangi araçları kullanacaksınız?

Bir SEO firmasının kullanacağı araçları bilmek çok önemli değildir ancak kullanacakları araçları nasıl kullanacaklarını anlatmaları kritik öneme sahiptir. Geçerli çalışmalar yapan SEO uzmanlarının elinin altında denetim ve uygulama için çok farklı araçlar bulunmaktadır. Bu uzmanlar araçları test ederek en iyisini tespit etmektedirler. Onlara mutlaka aşağıdaki soruları yöneltmelisiniz:

  • Anahtar kelime araştırması yaparken hangi araçları kullanacaksınız? Neden bu araçları kullanmaya karar verdiniz?
  • Sıralamaları takip etmek için bir araçtan faydalanacak mısınız? Bu aracı neden kullanmak istiyorsunuz?
  • Hangi arama motoru tarayıcısını kullanacaksınız? Neden bu tarayıcı tercih ediyorsunuz?
  • Linkleri takip etmek için hangi araçtan faydalanacaksınız? Faydalanacağınız aracı neden tercih edeceksiniz?
  • Rekabet analizi gerçekleştirmek için hangi araçtan faydalanacaksınız? Faydalanacağınız aracı neden tercih edeceksiniz?
Şimdi Okumalısın!  ixirSEO.com Yayında!

SEO konusunda anlaşmış olduğunuz firma bu sorular mantıksal cevaplar vermelidir. Kullandığı her araç SEO çalışmalarınızın performansını etkileyecektir. Bu nedenle iyi araçlar kullandıklarından emin olmaya çalışmalısınız.

10. Çalışmaları nasıl raporlama için nasıl bir yöntem kullanacaksınız?

Çalışmak istediğiniz SEO ajansıyla irtibat kurduğunuz zaman bir örnek rapor istemelisiniz. Bu raporu gözden geçirerek hedeflerinizle uyumlu olup olmadıklarını incelemelisiniz. Onlarla hedeflerinizi paylaşmış olduğunuz için size özel bir rapor taslağı oluşturmuş olmaları gerekmektedir. Bu rapor taslağında özgün hedefler ve anahtar performans göstergeleri yer almalıdır. Birçok firmanın raporlama konusunda size çok kısıtlı bilgi sunacağını unutmamalısınız.

Bir SEO ajansının raporlama periyotu işin büyüklüğüne göre değişiklik gösterecektir. Birçok marka aylık raporlar beklemektedir. Büyük firmalar veya kısa vadeli spesifik projeleri olan yerler daha sık rapor talep edebilmektedir. Ancak haftadan haftaya rapor talep etmek etkili bir çözüm değil, aksine yıpratıcı bir çözümdür.

Arama sonuçları çeşitli nedenlerden ötürü değişkenlik gösterebilmektedir. Google yeni algoritma değişikliklerini test ediyor olabilecektir, rakipler içeriklerinde önemli değişiklikler yapabilecektir. SEO çalışmaları uzun vadeli stratejilerden oluşmaktadır. Bu nedenle firmaların uzun vadeli sonuçlar bekleyip aceleci davranmaması en doğru seçim olacaktır.

11. Google güncellemelerine ve sektör değişikliklerine karşı nasıl güncel kalacaksınız?

Minimum düzeyde olsa bile Google’ın resmi webmaster blogunu takip edecek birisini olması gerekir. Google arama algoritmasıyla ilgili gelişmeleri ve güncellemeleri buradan paylaşmaktadır. Daha iyisi, popüler sektör bloglarını ve SEO forumlarını takip edecek birinin olmasıdır. En iyi SEO profesyoneli kendi araştırmalarını gerçekleştirmek için çeşitli yöntemlere ve çözümlere sahiptirler. Yönettikleri mülkleri kontrol ederek potansiyel algoritma değişikliklerini tespit etmeye çalışarak en iyi SEO yöntemlerini uygulama yoluna gitmektedirler.

12. Etkili olmak için bizden beklentiniz nedir?

Geçerli çalışmalarda bulunan SEO firmalarının her birisi sorulardan ve ihtiyaçlardan oluşan uzun bir listeye cevap verebilme potansiyeline sahiptir. Çalışmalarını etkin bir biçimde gerçekleştirirken aynı zamanda sektörünüz, hedef kitleniz, hedefleriniz ve anahtar performans göstergeleriniz konusunda size detaylı bilgi verebilmektedirler. Bu uzmanların Google Analytics mülkünüze erişmeleri gerekmektedir. Etkili SEO çalışmaları ekipler ve firma liderleri arasındaki iş birliği ile mümkün olabilmektedir. Birlikte çalışacağınız SEO ajansının sizin için uzun vadede sonuç verebilecek bir SEO planı geliştirebilmesi gerekmektedir.

Sonuç Getiren SEO Firmasıyla Çalışmalısınız

Sonuç Getiren SEO Firması

SEO karmaşık bir alandır. Google kendi makine öğrenimi programını tanıttığından beri arama motorları sürekli güncellenmeye ve gelişmeye devam etmektedir. RankBrain adını taşıyan bu algoritma sürekli aktif durumdadır. Etkili ve en iyi SEO firmaları önemli değişikliklere karşı güncel kalmalı ve planlarını buna uygun şekilde geliştirmelidirler. Ek olarak arama motorlarının temel hedefinin aramayı yapan kişilere kaliteli sonuçlar ulaştırmak olduğunu unutmamalısınız. Bu nedenle etkili SEO çalışmaları sıralama faktörleri ve linklerden çok kullanıcıları düşünmelidir.

Yukarıda yer alan soruları sorarak ve cevapları değerlendirmeye alarak çalışmak isteyebileceğiniz en iyi SEO firmasını bulabilirsiniz. Arayış içerisindeyken siyah şapka SEO yöntemlerini kullananlardan olabildiğince uzak durup uzun vadede sonuç getirecek olanlara yakın olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir