Yerel SEO Stratejinizi Nasıl Modernize Edebilirsiniz

Yerel SEO Stratejinizi Nasıl Modernize Edebilirsiniz

Yerel SEO Stratejinizi Nasıl Modernize Edebilirsiniz

Sesli arama ve dijital asistanlar insanların yerel işletmeleri arama davranışlarını değiştirmektedir. Bu yıl yerel işletmelerin arama motorlarındaki varlıklarını iyileştirmeleri için birçok farklı fırsat karşılarına çıkacaktır. Bu fırsatlardan yararlanmayı düşünüyorsanız yerel SEO stratejisi kapsamında size yardımcı olabilecek 6 önemli ipucuna aşağıdan göz atabilirsiniz.

1. Google Lens’e Yönelik Optimizasyon

Görsel aramalar yakın zamanda etkisini göstermeye başlayacak. Birçok insan bir şeyler aramak istediklerinde kelimeler yerine görselleri tercih etmektedirler. Bu tercih yeni bir teknolojinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Arama motorları artık görsel arama motorlarına dönüşmeye başlamışlardır. Google Lens, Google’ın görsel arama motorudur.

Google Lens, insanların bakmakta olduğu şeyleri algılayıp bunları anlamlandırarak çeşitli eylemler yapmasına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bir insanın bir mağazaya baktığını düşünün. Google Lens bu işletme hakkında anında bilgilere sunarak kullanıcıyı harekete geçirmeye çalışacaktır. Görsel arama tam olarak budur ve Google Lens bunu sizin için yapacaktır.

2. Sesli Arama Sorgularına Yönelik Optimizasyon

Google bir süre önce yayınladığı verilerle mobilde yapılan aramaların yaklaşık %20’sinin sesli arama şeklinde gerçekleştirildiğini açıklamıştır. 2020 yılında sorguların yaklaşık %50’sinin sesli arama olması beklenmektedir.

Sesli arama sorguları normal metin sorguları kadar uzun değildirler ve insanların kullandıkları aksana duyarlıdırlar. Bu nedenle siteniz için optimizasyon yaparken “İstanbul’daki restoranlar” için optimizasyon yaptığınız kadar “İstanbul’da hangi restoranlar açıktır?” için de optimizasyon yapmalısınız. Unutmayın, sesli arama sorguları her zaman “kim, ne zaman, nerede, nasıl, ne” gibi terimleri içermektedir.

Şimdi Okumalısın!  İşletmeniz İçin Doğru Yorumları Nereden Alabilirsiniz

Sitenizi Google Assistant, Apple Siri veya Amazon Echo gibi kişisel asistanlar için optimize etmelisiniz. Asistanlar yapılandırılmış veriler aracılığıyla veri topladıktan sonra kullanıcıların arama sorgularına yönelik proaktif öneriler sunabilmektedirler. Bu nedenle sitenizde yapılandırılmış veri kullanmanız gerekmektedir. Çalışma saatleri, adres, hizmet verilen alanlar, konum, yorumlar, telefon gibi bilgileri yapılandırılmış verilerle biçimlendirmiş olmalısınız.

Bunlara ek olarak sıkça sorulan sorular sayfasında genel sorulara cevap verebilecek bir liste oluşturmalısınız. İnsanlar sesli asistanları kullanarak bu sorulara cevap aramayı tercih edebileceklerdir. Bir yerel işletme olarak arama motorlarında öne çıkarılmış snippet kısmına hakim olabilmeniz durumunda maksimum dönüşüm elde edebilmeniz mümkün olacaktır.

3. İşletme Yerel Bilgilerinin Tutarlı Olmasını Sağlamak

İşletme yerel bilgiler isim, adres ve telefon numarasından oluşur. Bu bilgiler bir yerel işletmenin çevrimiçi ortamda varlık sahibi olmasını sağlayacak en önemli bilgilerden birisidir. Eğer yerel işletmenizi belirli dizin sitelerine kayıt etmişseniz insanlar sizi tercih etmeden önce bu adreslere bakarak işletmenizi değerlendireceklerdir.

Popüler yerel dizinlerde olumlu yorumlara sahip olmak işletmenizin daha fazla görünürlüğe sahip olmasını sağlayacaktır. İşletmenizin tüm yerel dizinlerde aynı isme, adrese ve telefon numarasına sahip olduğundan emin olmalısınız. Bununla birlikte Google’ın arama sonuçlarında adresinizi doğru bir biçimde tanımlayıp tanımlamadığını kontrol etmelisiniz.

Google Haritalar’da yer alan işletmenize ait her türlü bilginin doğru bir biçimde optimize edilmiş olması gerekmektedir. Google Business View kullanarak potansiyel müşterilerinizi işletmenizi 360 dereceli sanal turla gezmesini sağlayabilirsiniz. Bu özellik potansiyel müşterileriniz üzerinde sunacağınız fotoğraflardan çok daha olumlu bir izlenim bırakacaktır. İşletmenizi dizinlerde daha iyi optimize etmeniz durumunda potansiyel müşterilerinizin sizi bulma şansını yükseltmiş olursunuz.

4. Müşterileri Yorum Yapmaya Teşvik Etmek

Güven elde etmek söz konusu olduğunda işletmenizin ihtiyaç duyacağı en önemli şey onun hakkında yapılacak olumlu yorumlardır. İyi yorumlar insanların yerel işletmenizi kontrol etmelerini ve tercih yapmak istediklerinde sizin bir adım önde olmanızı sağlayacaktır. İşletmeniz için olumlu yorumlar toplamak istiyorsanız aşağıdaki ipuçlarından faydalanabilirsiniz:

 • Müşterilerden sitenizde yorum yapmalarını isteyebilirsiniz. Onlara e-postayla, mesajla veya doğrudan ulaşıp bunu talep edebilirsiniz.
 • Kullanıcıların ortalama deneyimini iyileştirmelisiniz. Müşterileriniz mutlu olurlarsa işletmeniz hakkında olumlu yorum yapma eğilimine sahip olacaklardır.
 • Sitenizin birçok önemli yorum sitesinde hesabının olduğundan emin olmalısınız. Özellikle Google My Business, Facebook gibi adreslerde üyeliğinizin olması gerekmektedir.
 • Müşterilerin yorum yapmasını kolaylaştırmalısınız. Bunun için sitenizin mobil dostu olmasını sağlamalısınız. Birçok müşteri sitenizi mobil cihazlarını kullanarak ziyaret edecek olduğundan buna ekstra önem göstermelisiniz.
 • Bununla birlikte dilerseniz müşterilerinize çeşitli ufak hediyeler sunarak onları yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz.
Şimdi Okumalısın!  Google My Business Kullanıcılara Video Yükleme İmkanı Sunacak

5. Etki Sahibi Olan Kişilerden Yardım Almak

Etkin pazarlama sadece büyük markalar için değil aynı zamanda yerel markalar için kullanılabilecek güçlü bir kaynaktır. Yerel anlamda etki sahibi olan kişiler bloggerlar, yorumcular veya sosyal medya fenomenleri gibi kişilerdir.

Örneğin bir restoranın ayın belirli günlerinde müşterilerine özel ikramlar sunması pazarlama stratejisinin bir parçasıdır. Söz konusu restoranın pazarlama sorumluları çeşitli sosyal medya fenomenleri ile iletişim kurarak bu özel ikram sunumunun reklamını yaparak hizmetinin kulaktan kulağa dolaşmasını sağlayarak restoranın daha bilinir bir yer haline gelmesini sağlamıştır.

Bu tür etkinlikler gerçekleştirmek markanızın yerel toplulukta çok daha bilinir bir marka olmasını sağlayacaktır. Burada kilit nokta etkin pazarlama yönteminden faydalanmak için etki sahibi kişilere ulaşmaktır. Etki sahibi kişiler markanızın adını düşündüğünüzden çok daha hızlı bir biçimde yayabilirler. Google, popülerlik kazanan markaları tespit etme ve bunlara daha iyi sıralamalar sunma konusunda epey kabiliyetlidir.

6. Yerel Backlinkler Kazanmak

Linkler kısa sürede ortadan kalkabilecek unsurlar değildirler. Yerel işletmeler olabildiğince yerel backlink toplamaya çalışmalıdırlar. Ancak linkler için çaba göstermek aynı zamanda yönlendirilen trafik miktarında artış yaşanmasını ve işletmenizin daha iyi itibara sahip olmasını sağlayacaktır. Bunu yapabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Bir öğrenciyle anlaşın ve üniversite genelinde işletmenizin adının duyulmasını sağlayın. Yerel gazetelere ulaşın ve bu konudan haberdar olmalarını sağlayın. Bu sayede insanların dikkatini çekebilirsiniz ve bu sayede insanların size link vermesini sağlayabilirsiniz.
 • Etkinlikler düzenleyip etki sahibi olan yerel kişilere ulaşıp onları davet etmelisiniz.
 • Bir yardım kuruluşuna veya sağlık örgütüne sponsor olmalısınız.
 • Yerel dizinlerden link almalısınız. Bunun için sektör bazlı araştırma yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.
 • İşletmenizin ön plana çıkmasını sağlayacak hikayelerle habercilere ulaşıp sizden bahsetmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Yerel bloggerların bir listesini oluşturup işletmenizi veya ürünlerinizi değerlendirmelerini istemelisiniz.
 • Müşterileriniz veya satıcılarla ilişkinizi bir backlinke dönüştürmeyi düşünebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin backlinklerini düzenli olarak kontrol etmeli ve onların link aldığı yeni sitelerin bir listesini oluşturmalısınız.
Şimdi Okumalısın!  İşletmeniz İçin Doğru Yorumları Nereden Alabilirsiniz

Yerel backlinkler kazanmak sitenizin arama motorunda sahip olduğu görünürlüğü artırmak için önemli bir adımdır.

Yerel SEO her geçen yıl çok daha zorlu olmaktadır. Her gün yeni işletmeler kurulmakta ve Google kendi algoritmasında her yıl binlerce değişiklik yapmaktadır. Ancak burada yer alan ipuçlarını uygulamayı başarırsanız SEO stratejinizi modernize edebilir ve işletmenizin başarılı olmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir