Siyah Şapka SEO Yöntemlerinin İşe Yaradığının Düşünülmesine Neden Olan 6 Etken

Siyah Şapka SEO Yöntemlerinin İşe Yaradığının Düşünülmesine Neden Olan 6 Etken

Siyah Şapka SEO Yöntemlerinin İşe Yaradığının Düşünülmesine Neden Olan 6 Etken

Herkesin siyah şapka SEO (black hat SEO) yöntemleri tanımı farklıdır. Basit bir biçimde dile getirmek gerekirse siyah şapka yöntemleri Google’ın kılavuzuna aykırı olan herhangi bir teknik olarak ifade edilebilir. Bazı insanlar bu yöntemleri yüksek sıralamaya sahip olabilmek adına kısa yol olarak kullanmaktadır. Gerçekçi olmak gerekirse bazı SEO uzmanları bu tür taktiklerin kullanışlı olduğunu söyleyerek diğerlerini bu taktikleri kullanmaya teşvik etmektedir.

Yaygın olarak kullanılan siyah şapka SEO yöntemlerinden söz etmek istenildiğinde esasından fazlasıyla bilinen taktiklerden bahsedildiğini görebiliriz. Gizlenmiş içerik, otomatik link oluşturma, anahtar kelime doldurma, özel blog ağları kullanma, forum ve sosyal imleme, profil linki oluşturma ve buna benzer diğer taktikler siyah şapka SEO yöntemlerinin içerisinde yer almaktadır.

Bu konuda yanlış bir şey söylememek gerekmektedir. Eğer siteniz siyah şapka SEO yöntemlerinden faydalanıyorsa Google algoritma yoluyla veya manüel olarak sizi tespit edip cezalandırabilecektir. Bazen sitenizin arama motorlarında çok iyi sıraya sahip olduğunu görebilirsiniz. Üstelik siyah şapka tekniklerini kullanarak bu noktaya gelmenize rağmen ceza almamış olabilirsiniz. İşte bu tür durumlar siyah şapka yöntemlerinin fazlasıyla işe yaradığının düşünülmesine neden olmaktadır.

Bu tür siyah şapka yöntemlerinin fazlasıyla kullanışlı olduğunu düşünmeye başlamak yerine bunların neden bu tür sonuçlar verdiğini düşünmek gerekmektedir. Aşağıdaki altın farklı sebebe göz atarak siyah şapka SEO yöntemlerinin neden işe yaradığını ve arama motoru sonuç sayfasında sizi neden üst sıralara taşıdığını öğrenebilirsiniz.

1. SEO Kampanyasının İlk Aşamalarda Olması

SEO kısa mesafeli bir koşu değil bir maratondur. Birçok siyah şapka SEO tekniği sıralamalarda anlık yükseliş sunmaktadır. SEO uzmanlarının büyük bir kısmı kısa vadeli sonuç elde edebildikleri için bu yöntemlerin işe yaradığını düşünmektedir. Ancak kısa sürede ortaya çıkan bu olumlu sonuçlar kısa sürede olumsuz sonuca dönüşmektedirler.

Bu anlık yükselişleri bir sunumda veya bir toplantıda göstermeniz durumunda herkes sıralamalardaki yükselişe dikkat kesilirler. Ancak gelecekte yaşanacak ilerlemeyi veya uzun vadedeki performansı göremeyecektir. Bu nedenle sunuma odaklanan herkes kısa vadede elde edilen bu sonuçların uzun vadeye yayılacağını düşünmektedirler. SEO uzmanları her ne kadar bunun farkında olsalar bile yine de bu yöntemleri kullanmaya devam ederler.

Şimdi Okumalısın!  Durgun İçeriği Düzeltmenin 5 Yolu

Sebebi gayet açıktır. Çünkü birçoğu hızlıca hareket edip hızlıca sonuç almak hedefindedir. Reklamlar için veya satış ortaklığı programları için yayıncılık yapanlar bu tür yöntemlerden faydalanıp sitelerini üst sıralara çıkarırlar, belirli düzeyde gelir elde ederler, sıralamadan düşmeye başladıktan sonra sitenin alan adını bir kenara fırlatırlar ve yeni bir alan adı alıp tekrardan başlarlar.

Bireysel olarak bu tür sonuçlar almak veya bu tür hedeflere sahip olmak kabul edilebilir bir şeydir. Ancak kurumsal olarak aynı şeyi gerçekleştirmek mümkün değildir. Çünkü kurumsal anlamda önemli olan uzun vadede arama sonuçlarında yer alabilmektedir. Yavaş ama istikrarlı büyümek risklerle dolu hızlı ve düzensiz büyümeden çok daha iyidir.

2. Bazı Sektörlerin Rekabet Düzeyinin Yüksek Olması

Bazı sektörlerde çok agresif pazarlama stratejileri uygulanmaktadır. Bu agresif politikalardan dolayı e-posta hesabınızın istenmeyen kutusunda çok fazla mesaj olduğunu dahi görebilirsiniz. Bu tür agresif strateji uygulayan yerlerin büyük bir kısmı her dijital pazarlama kanalında agresif olarak yer almak için siyah şapka SEO yöntemlerinden faydalanmayı tercih edebilmektedir.

Örneğin, yetişkinlere hitap eden eğlence kanalları, reçeteli ilaç, gayrimenkul gibi alanları dikkatlice incelemeniz durumunda bunu fark edebilirsiniz. Bu alanlarda pazarlama çalışmalarının bir parçası olarak siyah şapka SEO yöntemlerine değinilmektedir.

Bu tür sektörlerde yer alan sitelerin büyük çoğunluğu siyah şapka SEO taktiklerinden faydalanmaktadır. Google bu tür büyük yerleri üst sıralarda tutmaktan durumunda kalmaktadır çünkü onların seviyesinde seçilebilecek başka bir yer bulunmamaktadır. SEO uzmanları bu tür durumlarda siyah şapka taktiklerin işe yaradığını düşünmektedirler. Özellikle rekabet dolu alanlarda üst sıralara yükselmek söz konusu olduğunda buna inanmak çok daha kolay olmaktadır.

Neyse ki rekabet oranı yüksek olan ve agresif pazarlama taktiklerinin uygulandığı bu tür sektörlerde gerçekleştirilen siyah şapka yöntemler daha agresif olan sektörlerde pek işe yaramamaktadır. Google’ın istenmeyen taktik olarak belirlemiş olduğu bu yöntemleri uzun vadede kullanabilmek sanıldığı kadar iyi bir durum değildir.

Şimdi Okumalısın!  6 Kolay Adımda SEO Dostu İçerik Yazmak

3. Belirli Konumda Yer Alan Rekabeti Az Hedef Pazarlar

Birbirinden farklı bölgelerde yer alan SEO uzmanları ile konuştuktan sonra uygulanan yöntemler konusunda her birisinin farklı düşüncelere sahip olduğunu görebilirsiniz. Birçoğu siyah şapka tekniklerin işe yaradığını düşünmektedir. Üstelik bunları araştırmalar ve sonuçlarla göstermektedirler. Dolayısıyla çalışmadıklarını veya işe yaramadıklarını söylemek mümkün değildir.

Gerçekte yaşanan ise bunun bir aldatmaca olmasıdır. Her ülkenin SEO gelişmişlik düzeyi aynı değildir. Bu yüzden hangi tür taktik uygulanırsa uygulansın rekabetin düşük olduğu konumlarda yüksek sıralamaya sahip olmak yanıltıcı düşüncelerin yerleşmesine sebep olabilmektedir.

Bazı ülkelerde siyah şapka taktikleri beklenenden daha fazla işe yaramaktadır. Google bu ülkeler için ayrı bir algoritmaya sahip değildir ama algoritma içerisinde ufak tefek değişiklikler söz konusu olabilmektedir. Ancak, bu taktiklerin işe yaramasının en önemli nedeni rekabet durumunda olan site sayısının azlığıdır. Bu nedenle farklı coğrafyalardan insanları dinlediğiniz zaman faktörler ne olursa olsun siyah şapka yöntemlerin başarılı olduğunu düşünmek oldukça kolaydır.

4. Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimelerin Hedeflenmesi

Siyah şapka veya beyaz şapka fark etmeksizin anahtar kelime öbeği çok uzunsa iyileştirme çalışmalarını yaptığınız site için özgün bir tercihte bulunduğunuz garantidir. Bu nedenle her ne tür taktik kullanıyorsanız kullanın sitenizi üst sıralara çıkartmak çok daha kolaydır.

Eğer birisi beşten fazla kelimeye sahip bir anahtar kelimeye sahipse ve içerisinde birkaç tane özgün kelime yer alıyorsa, bu haliyle üst sıralara çıkmayı başarmışsa bu siyah şapka yöntemlerin başarısı değildir. Bu başarı tamamen sıralama yapması kolay bir anahtar kelime tercih etmekten kaynaklanmaktadır. Her ne tür taktik uygularsanız uygulayın bu herkesin başarabileceği bir iştir.

SEO uzmanlarının büyük bir kısmı bu yanılgıya düşmeme konusunda bilgilidir ama bazı yeni başlayan kişiler başarının sırrını siyah şapka yöntemlere bağlayarak takip edecekleri yolu yanlış seçme eğiliminde olabilmektedir.

5. Siyah Şapka Taktiklerin Beyaz Şapka Taktikler Tarafından Güçlendirilmesi

Birçok SEO kampanyasının içerisinde birbirinden farklı taktikler ve stratejiler bulunmaktadır. SEO uzmanları aynı anda birbirinden farklı taktiği uygulamaya çalıştıkları için esasında hangi taktiğin daha fazla işe yaradığını görebilme fırsatına sahip olamamaktadırlar. Örneğin bir SEO uygulayıcısı on tane beyaz şapka taktik ve bir tane siyah şapka taktik uygulamış durumdaysa ve söz konusu site siyah şapka taktiğinden sonra sıralama kazanmaya başlamışsa başarıyı bu taktiğin getirdiğini düşünebilmektedirler.

Şimdi Okumalısın!  Global SEO İçin En İyi Optimizasyon Yöntemleri

Bu taktikleri ve sıralama faktörlerini yorumlayan kişi gereksiz yere siyah şapka taktiklere çok fazla önem yüklüyorsa yanlış yorumlama yaptığını görmek çok şaşırtıcı olmamalıdır. Başarıyı getiren durum aslında beyaz şapka taktikler olmasına rağmen yanlış değerlendirmenin bir sonucu olarak siyah şapka taktikler ön plana çıkartılmakta ve hatalı yola sapılmaktadır. Bu nedenle sitenin SEO performansını incelerken tüm sıralama faktörlerini göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

6. Google’ın Fark Etmemesi ve Şikayet Edilmeme Durumu

Siyah şapka SEO taktiklerinin epey eski olduğunu kabul etmek gerekmektedir. Google bu yöntemler konusunda yeteri kadar bilgi birikimine sahiptir. Uzun vadede bu yöntemlerle hareket edebilmek mümkün değildir. Bazı durumlarda SEO uygulayıcıları yeni siyah şapka taktikler bularak bunları kullanmaktadır. Ancak kısa süre sonra Google bu taktiğe karşı nasıl bir konum alacağını belirlemektedir.

Google’ın bu tür taktikleri tespit etmesi ve ona karşı bir algoritma geliştirmesi arasında geçen süre zarfında bu taktiklerle tanışan kişiler onları uygulamaya çalışmaktadırlar. Bir siyah şapka taktiği aşırı popüler olduğunda dikkat çekmeye başladığından bazı SEO uygulayıcıları onu Google’a şikayet etmeyi düşünmektedir.

Şikayet edilen bu taktikler Google’ın daha hızlı hareket etmesini sağlamaktadır. Google öncelikle bu tür taktiklerini kullanan sitelere karşı manüel yaptırımlar uygulayabilmektedir. Daha sonra ise bir algoritma güncellemesi çıkararak bu taktiklerin işe yaramasına engel olmaktadır. Google’ın büyük algoritmalarının arkasında yer alan gerekçeler aslında bu şekildedir. Temel hedef geçmişte işe yarayan taktiklerin gelecekte işe yarar olmasını engellemektir.

Siyah şapka teknikleri kullanmak kısa vadede kazanım gibi gözükse bile uzun vadede oldukça sıkıntı yaratabilmektedir. Sitenizde hangi taktiklerin işe yaradığını bilmek istiyorsanız bilimsel bir analiz gerçekleştirmeli ve tüm faktörleri göz önünde bulundurarak doğru saptamaları yapmaya çalışmalısınız. Teoride siyah şapka yöntemlerin daha fazla yarar sağladığını düşünmek işin kolayıdır ama gerçekte olan çok farklı olabilir. Belirli bir faktörün sıralamada önemli bir değişikliğe yol açtığını düşünüyorsanız incelemeleri yaparken diğer tüm faktörleri hesaba katmayı ihmal etmemelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir